Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Sejm ogłasza natychmiastowe zmiany po śmierci papieża Franciszka. Wiadomo, co zrobi Hołownia
Julia Dębek
Julia Dębek 22.04.2025 14:35

Sejm ogłasza natychmiastowe zmiany po śmierci papieża Franciszka. Wiadomo, co zrobi Hołownia

Papież Franciszek, sejm
Fot. Adam Burakowski/East News, TIZIANA FABI/AFP/East News

Przedstawiciele polskiego parlamentu wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych papieża. W związku z tym zaplanowane wcześniej wydarzenia krajowe ulegną zmianie. Obecność delegacji w Watykanie ma charakter symboliczny i podkreśla wagę tego wydarzenia dla Polski i świata.

Ostatnie pożegnanie

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35, w wieku 88 lat, w swojej rezydencji Domus Sanctae Marthae w Watykanie. Przyczyną śmierci był udar mózgu, który doprowadził do nieodwracalnego zatrzymania krążenia. 

Informację o jego odejściu ogłosił kardynał kamerling Kevin Farrell w transmisji Vatican Media o godzinie 9:47 tego samego dnia. Śmierć papieża nastąpiła dzień po jego ostatnim publicznym wystąpieniu podczas mszy wielkanocnej na Placu Świętego Piotra, gdzie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, mimo wcześniejszych problemów zdrowotnych, w tym niedawnej hospitalizacji z powodu zapalenia płuc.​

Kim jest kardynał, który pochowa Franciszka? Nie będzie to pierwszy pogrzeb papieża w jego życiu

Obecność polskiej delegacji na pogrzebie papieża

W związku ze śmiercią papieża Franciszka i organizacją uroczystości pogrzebowych w Watykanie, władze polskiego Sejmu zdecydowały o wysłaniu oficjalnej delegacji, która weźmie udział w pożegnaniu głowy Kościoła katolickiego. Kancelaria sejmu na platformie X wydała specjalne oświadczenie.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia weźmie udział w sobotnim pogrzebie papieża Franciszka. W uroczystościach w Watykanie marszałkowi towarzyszyć będzie delegacja posłów. Skład delegacji jest ustalany z przedstawicielami klubów parlamentarnych i poselskich

Obecność reprezentantów polskiego parlamentu w Rzymie ma być wyrazem szacunku oraz uznania dla roli, jaką papież Franciszek odegrał w życiu religijnym i społecznym na świecie, także w kontekście relacji z Polską.

ZOBACZ TAKŻE: To połączyło Jana Pawła II i papieża Franciszka. Miliony wiernych nie miało pojęcia

Zmiana terminu zgromadzenia

Z uwagi na obecność marszałka oraz parlamentarzystów w Watykanie, konieczne było dokonanie zmian w krajowym kalendarzu wydarzeń politycznych. Zaplanowane na sobotę zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie, które miało mieć charakter symboliczno-historyczny, zostało przeniesione na piątek, 25 kwietnia. 

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że mimo przesunięcia terminu, uroczystość w Gnieźnie odbędzie się zgodnie z planem i zachowa swój podniosły charakter. Zmiana pokazuje, jak wielką wagę przypisuje się udziałowi polskich władz w pogrzebie papieża, uznając to za wydarzenie o randze międzynarodowej i duchowej.

NASI DZIENNIKARZE WRAZ Z WIDZAMI WSPOMINAJĄ PAPIEŻA FRANCISZKA. ZOBACZ!