Goniec.pl > Wiadomości > Rzecznik MZ: 6 próbek badanych pod kątem wariantu Omikron
Maria Glinka
Maria Glinka 03.12.2021 10:58

Rzecznik MZ: 6 próbek badanych pod kątem wariantu Omikron

Pixabay/fernandozhiminaicela
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zdradził, że w Polsce nadal nie wykryto wariantu Omikron. Obecnie pod tym kątem badanych jest 6 próbek.

O najnowszych ustaleniach w sprawie mutacji koronawirusa rzecznik resortu poinformował w trakcie konferencji prasowej. Wojciech Andrusiewicz odniósł się także do problemów z certyfikatami covidowymi.

Rzecznik MZ o Omikronie. 6 próbek w trakcie badania

Podejrzenia co do obecności koronawirusa w mutacji Omikron w Polsce pojawiły się już wczoraj. Do laboratorium skierowano wówczas dwie próbki.

Nowe ustalenia w tej sprawie przekazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - W Polsce nadal nie mamy wykrytego wariantu omikron - przekazał w trakcie konferencji prasowej. Pod tym kątem jest badanych już 6 próbek.

O Omikron był pytany także minister zdrowia Adam Niedzielski w porannym programie "Graffiti" na antenie Polsat News. Szef resortu podkreślił, że nowa mutacja jest "game changerem" i zburzyła wszystkie dotychczasowe prognozy dotyczące ewentualnego spadku zachorowań po szczycie czwartej fali. Niewykluczone, że tuż po niej od razu rozpocznie się piąta. O tym, co mówił o obowiązkowych szczepieniach można przeczytać tutaj.

Andrusiewicz o chaosie z certyfikatami. Wstrzymano procedury

W trakcie konferencji prasowej rzecznik MZ przyznał, że docierają informacje o problemach po przyjęciu dawki przypominającej od obywateli, którzy szczepili się preparatem Johnson&Johnson. Andrusiewicz zapewnił, że trudności w tym zakresie występują także w innych państwach.

Ministerstwo Zdrowia postawiło na zdecydowaną reakcję. - Podjęliśmy pilną decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych Johnson&Johnson - oznajmił Andrusiewicz. Z jego informacji wynika, że jest to problem nie na poziomie krajowym, a unijnym.

Osoby, które przyjęły dawkę przypominającą otrzymają nowy certyfikat w przeciągu dwóch tygodni. Dokument będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Przy okazji przytoczył także dane dotyczące zgonów covidowych i po raz kolejny zaapelował o szczepienia. - Codziennie w raportach dotyczących zgonów, ponad 70 proc. pacjentów to pacjenci niezaszczepieni. Jedyną możliwością, by zmniejszyć te statystyki, są szczepienia - przekonywał rzecznik MZ.

Jedną z takich osób był 41-latek, który zmarł w poznańskim szpitalu. Placówka ujawniła jego historię, aby przestrzec innych obywateli przed dramatycznymi skutkami infekcji w przypadku braku szczepienia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: konferencja prasowa rzecznika Ministerstwa Zdrowia, Facebook, "Gazeta Wyborcza"

Tagi: Koronawirus