Goniec.pl
Tylko 64 aptek w całej Polsce oferuje testowanie na koronawirusa

Pawel Wodzynski/East News

Rząd zapowiadał darmowe testy w aptekach. Prawda zwala z nóg

27 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ogromny falstart rządu w kwestii testowania w aptece. Od czwartku Polki i Polacy mieli mieć możliwość łatwego przeprowadzenia badania w pobliskiej placówce. Adam Niedzielski poinformował jednak, że obecnie w programie działa... jedynie 64 aptek w całym kraju.

Dopłata do szkody OC/AC nawet w 48 godzin. Sprawdź jak ją uzyskać.

Na początku tygodnia w Dzienniku Ustaw pojawiły się rozporządzenia Adama Niedzielskiego. Jedną z ważnych zmian zapowiedzianych przez rząd była łatwość w przeprowadzaniu testów na koronawriusa.

donald tusk kasia tusk tvp

Donald Tusk i Kasia Tusk na celowniku TVP. "Wiadomości" zbadały ich finanse

CZYTAJ DALEJ

Szumnie zapowiadana zmiana, która wraz ze skróceniem kwarantanny do siedmiu dni, była czołowym pomysłem rządu na walkę z pandemią okazała się niewypałem. Polacy mogą mieć problem w znalezieniu apteki w pobliżu, gdzie mogą udać się na test.

Testowanie w aptekach: wielki falstart rządu

Od czwartku w życie weszła nie tylko nauka zdalna dla klas V, VI, VII, VII oraz szkół ponadpodstawowych. Od 27 stycznia rząd zapraszał do wykonywanie testów na koronawirusa w aptekach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Szumne zapowiedzi rządu jak na razie spełzły na niczym. Adam Niedzielski zamieścił specjalny wpis, gdzie przyznał, że mniej niż 100 aptek w całym kraju oferuje obecnie możliwość sprawdzenia, czy jest się zakażonym koronawirusem.

- Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy - napisał w czwartek rano minister zdrowia na Twitterze.

Adam Niedzielski podkreślił jednak, że w kolejce stoją już następne apteki. Ich liczba ponownie nie jest imponująca i nadal nie wpłynie znacząco na zwiększenie możliwości testowania na koronawirusa, szczególnie w małych miastach.

- Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe - zapowedział szef Ministerstwa Zdrowia. Na stronie pacjent.gov.pl sprawdzić można, gdzie znajduje się najbliższa apteka. Nowego rozwiązania nie odczują nawet mieszkańcy dużych miast.

Tylko 64 apteki w całym kraju oferują testowanie na koronawirusa

W czwartek MZ przekazało, że Polska po raz kolejny przekroczyła górną barierę notowanych dotychczas zakażeń. W ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 57 tys. nowych przypadków.

Ognisko koronawirusa w szpitalu w Wolicy k. Kalisza, wstrzymano przyjęcia

Kwarantanna i dezynfekcja w szpitalu w Wielkopolsce. W kolejnej placówce wykryto ognisko koronawirusa

CZYTAJ DALEJ

Tymczasem plan rządu, by jak najszybciej wychwytać osoby chore na COVID-19 i przełamywać łańcuch zakażeń spalił na panewce. Masowe testowanie w aptekach pozostanie na razie w sferze planów.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w kraju jest około 12 tys. aptek, ale tylko 64 z nich zgłosiły się do rządu. Ich rozsianie po kraju jest ogromne. Dla przykładu mieszkańcy Warszawy mogą wykonać test w jedynie trzech aptekach na terenie całej stolicy.

Lepiej nie jest w Wielkopolsce. Według informacji dostępnych na rządowej stronie w Poznaniu test na koronawirusa przeprowadzić można tylko w dwóch aptekach. Sprawę skomentowała Naczelna Izba Lekarska. (NIL).

Aptek będzie więcej i będą bazować na doświadczeniu przeprowadzania szczepień

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Katarzyna Gancarz z NIL uspokaja, że falstart z 64 aptekami w programie testowania to jedynie zapowiedź. - Na pewno liczba aptek biorących udział w programie będzie systematycznie rosła - przekazała.

Powodem nie jest niechęć farmaceutów do propozycji rządu. - Przygotowanie aptek do świadczenia usługi testowania, zgodnie z wytycznymi i przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarno-epidemiologicznych, wymaga czasu - dodała Katarzyna Gancarz.

Apteki już wcześniej zajmowały się szczepieniem Polek i Polaków i będą korzystać ze zdobytej wiedzy. - Mamy już bardzo pozytywne doświadczenia w związku z realizacją szczepień przeciw COVID-19 w aptekach - podkreśliła w rozmowie z "DGP".

Okazuje się, że nie wystarczy zamówić do apteki test, aby zaprosić obywateli do powszechnego testowania. Niezbędne jest przejście specjalnego kursu. - Szkolenia w tym zakresie trwają dopiero od soboty, a do wczoraj przeszkoliło się blisko 5000 osób. Dziś ta liczba będzie już na pewno większa - dodała Katarzyna Gancarz z NIL.

Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Nie wiedział, że na swoich filmach ujawnia tak dużo. Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Willa pod Lublinem należąca do Przemysława Czarnka wyceniana jest na milion złotych. W oświadczeniu ministra edukacji przeczytać można, że dom, gdzie wolne chwile spędza polityk, ma "skromne" 220 mkw.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl, gazetaprawna.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >