Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rząd zapowiada duże zmiany w prawie spadkowym
Monika Majko
Monika Majko 07.06.2021 18:28

Rząd zapowiada duże zmiany w prawie spadkowym

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Materiały własne

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który zakłada ważne zmiany w prawie spadkowym. Dokument ma zostać opublikowany w najbliższych dniach.

Resort Zbigniewa Ziobry zapowiada zmiany w prawie spadkowym

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji Kodeksu cywilnego obejmują m.in. ograniczenie kręgu spadkobierców dziedziczących. Ma to znacznie skrócić czas oczekiwania na stwierdzenie nabycia spadku.

Obecne przepisy zakładają, że w niektórych przypadkach uprawnione do dziedziczenia są stryjeczne i cioteczne wnuki. To wydłuża postępowania spadkowe i utrudnia uzyskanie należności przez bliskich krewnych zmarłej osoby.

Nowelizacja przepisu art. 934 par. 2 i 3 kodeksu cywilnego ma usunąć dalekich krewnych z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania. Jednocześnie pozostawiona zostanie możliwość przekazania majątku dalekim krewnym za pomocą testamentu.

Taka zmiana w przepisach ma usprawnić przebieg postępowania spadkowego, a także odciążyć sądy, bowiem zmniejszona zostanie liczba spraw m.in. o uchylenie od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Mniej osób ustawowo uprawnionych do dziedziczenia ma przełożyć się na szybsze załatwianie spraw spadkowych dla osób wciąż ujętych w tym kręgu. Zapowiadana nowelizacja ma również dodać nową przesłankę niegodności dziedziczenia, którą jest uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy.

Po wprowadzeniu nowych przepisów ojciec nie będzie dziedziczył po synu, jeśli nie płacił alimentów zasądzonych na jego rzecz. Osoba mająca interes prawny, czyli np. matka zmarłego, będzie musiała w tej sprawie skierować jednak sprawę do sądu

W takim przypadku to sąd ustali, czy faktycznie dochodziło do uchylania się od płacenia alimentów, czy wpłaty ustały jedynie chwilowo, np. z powodu nagłej utraty pracy przez pozwanego. W drugim przypadku nie będzie utraty prawa do dziedziczenia.

Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale 2021 roku i trafić do Sejmu. Jeśli tak się stanie, to być może proponowane przez resort Zbigniewa Ziobry zmiany wejdą w życie już od początku przyszłego roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Money

Tagi: