Goniec.pl
Pieniądze

Materiały własne

Rząd zapowiada duże zmiany w prawie spadkowym

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który zakłada ważne zmiany w prawie spadkowym. Dokument ma zostać opublikowany w najbliższych dniach.

Resort Zbigniewa Ziobry zapowiada zmiany w prawie spadkowym

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji Kodeksu cywilnego obejmują m.in. ograniczenie kręgu spadkobierców dziedziczących. Ma to znacznie skrócić czas oczekiwania na stwierdzenie nabycia spadku.

Obecne przepisy zakładają, że w niektórych przypadkach uprawnione do dziedziczenia są stryjeczne i cioteczne wnuki. To wydłuża postępowania spadkowe i utrudnia uzyskanie należności przez bliskich krewnych zmarłej osoby.

Nowelizacja przepisu art. 934 par. 2 i 3 kodeksu cywilnego ma usunąć dalekich krewnych z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania. Jednocześnie pozostawiona zostanie możliwość przekazania majątku dalekim krewnym za pomocą testamentu.

dziewczyna-zostala-wykorzystana

12-latka opuściła przyjęcie komunijne z 43-letnim krewnym. Wykorzystał dziewczynkę

CZYTAJ DALEJ

Taka zmiana w przepisach ma usprawnić przebieg postępowania spadkowego, a także odciążyć sądy, bowiem zmniejszona zostanie liczba spraw m.in. o uchylenie od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Mniej osób ustawowo uprawnionych do dziedziczenia ma przełożyć się na szybsze załatwianie spraw spadkowych dla osób wciąż ujętych w tym kręgu. Zapowiadana nowelizacja ma również dodać nową przesłankę niegodności dziedziczenia, którą jest uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy.

Po wprowadzeniu nowych przepisów ojciec nie będzie dziedziczył po synu, jeśli nie płacił alimentów zasądzonych na jego rzecz. Osoba mająca interes prawny, czyli np. matka zmarłego, będzie musiała w tej sprawie skierować jednak sprawę do sądu

W takim przypadku to sąd ustali, czy faktycznie dochodziło do uchylania się od płacenia alimentów, czy wpłaty ustały jedynie chwilowo, np. z powodu nagłej utraty pracy przez pozwanego. W drugim przypadku nie będzie utraty prawa do dziedziczenia.

Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale 2021 roku i trafić do Sejmu. Jeśli tak się stanie, to być może proponowane przez resort Zbigniewa Ziobry zmiany wejdą w życie już od początku przyszłego roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >