Goniec.pl
Pięniądze

IBERION

Rząd ściągnie 103,7 mld zł z kieszeni Polaków

25 Października 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Podatek akcyzowy przynosi rocznie do budżetu państwa około 70 miliardów złotych, co stanowi niemal 20 proc. dochodów państwa. Akcyza za alkohol stanowi około 10 proc. wszystkich wpływów z tego podatku. Już w 2022 roku ma ona wzrosnąć o 10 proc., a z każdym kolejnym rokiem o następne 5 proc.

Akcyza to trzecie co do wielkości źródło dochodów dla Polski. Rząd pracuje nad 10-letnim planem, który zakłada znaczną podwyżkę podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe i alkohol. Ma to przynieść krajowemu budżetowi dodatkowe 103,7 miliarda złotych.

TVP

Gwiazda TVP podejrzana o handel dziećmi

CZYTAJ DALEJ

Rząd planuje podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

Około 45 proc. wszystkich wpływów z akcyzy przynoszą paliwa silnikowe. W 2020 roku z tego podatku do budżetu państwa wpłynęło 33,5 mld zł. Opodatkowanie wyrobów tytoniowych przyniosło Polsce 21,5 mld zł zysku, a alkohol niespełna 13,5 miliarda wpływów.

Nie ma jednak wątpliwości, że nawet niewielka podwyżka akcyzy generuje kolejne miliony wpływów do budżetu państwa. Jest więc to bardzo atrakcyjne dla rządu rozwiązanie, które wiąże się również ze wzrostem inflacji, generującej kolejne dochody państwa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ekonomiści szacują, że już na początku 2022 roku możemy mieć do czynienia z inflacją przekraczającą próg 7 proc. Planowana przyszłoroczna podwyżka akcyzy ma dodać do niej 0,20-0,25 pkt. proc.

Choć Ministerstwo Finansów jeszcze niedawno zapewniało, że doniesienia o podwyżkach akcyzy na alkohol są nieprawdziwe, to ostatnio opublikowano dokument w tej sprawie na łamach Rządowego Centrum Legislacji.

W przyszłym roku wpływy z akcyzy mają być wyższe o około 2 mld zł

Z informacji udostępnionych w Rządowym Centrum Legislacji wynika, że w 2022 roku akcyza na alkohol wzrośnie 10 proc. i do 2027 roku będzie podwyższana co roku o kolejne 5 proc. Wzrośnie również minimalna stawka akcyzy na papierosy, która z kolei w następnych latach ma rosnąć cyklicznie o 10 proc.

Przyszłoroczna podwyżka ma zwiększyć wpływy z akcyzy o dodatkowe 2 mld zł. W 2023 roku z kolei do budżetu państwa ma wpłynąć już 4,5 mld zł więcej. Dalsze wyliczenia opierają się jednak na zbyt wielu niewiadomych, by móc przewidzieć rezultat długofalowy tych działań. Wpływy z akcyzy są bowiem bezpośrednio uzależnione m.in. od liczby osób palących i spożywających alkohol w naszym kraju.

Niebywała wiadomość tuż przed Wszystkimi Świętymi. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Slajd 1 z 5

Goniec.pl

Znicze dla wymagających

W ofercie Biedronki znalazły się znicze dla najbardziej wymagających klientów. Osoby dysponujące grubszymi portfelami mogą pokusić się o zakup eleganckich, białych serc za 17,99 zł. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, PAP

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >