Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest decyzja rządu ws. elektrowni jądrowej
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 02.11.2022 22:01

Jest decyzja rządu ws. elektrowni jądrowej

mateusz morawiecki
Pawel Wodzynski/East News

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, jak przewiduje projekt rządowej uchwały, powstanie z użyciem amerykańskiej technologii Westginghouse AP1000. Inwestor przedstawił preferencje w sprawie lokalizacji. Ma nią zostać Lubiatowo-Kopalino. Na kiedy zaplanowano uruchomienie pierwszego bloku?

Decyzja rządu ws. atomu

Rada Ministrów przedstawiła szczegóły projektu dotyczącego budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w naszym kraju. Zaaprobowano raport koncepcyjno-wykonawczy, który został przygotowany na bazie polsko-amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego.

Jak wynika z wykazu legislacyjnych prac rządu, przewidziano także wybór technologii Westinghouse AP1000. Na jej podstawie ma zostać wybudowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, a preferowana lokalizacja to, jak wspominaliśmy, Lubiatowo-Kopalino.

Technologię Amerykanów wybrano ze względu na gwarancję odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacja bezemisyjnych mocy wytwórczych. Wzięto pod uwagę uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego, a oprócz tego charakterystykę stosowanego w reaktorach jądrowych systemu bezpieczeństwa.

Równocześnie powstaną dwie elektrownie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że Stany Zjednoczone złożyły oficjalną ofertę dotyczącą budowy elektrowni jądrowej. Polska miała 30 dni, by podjąć decyzję o skorzystaniu z amerykańskiej propozycji. Firma Westinghouse będzie zatem odpowiedzialna za budowę w gminie Choczewo.

Oprócz tej inwestycji ma być zrealizowana kolejna. Druga elektrownia ma postać w Pątnowie, a odpowiedzialne będzie konsorcjum złożone z trzech członów – koreańskiego koncertu KHNP, państwowej spółki PGE (nadzoruje ją Jacek Sasin) oraz ZE PAK pod wodzą właściciela Polsatu, jednego z najbogatszych Polaków, Zygmunta Solorza-Żaka.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada, że będą to nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Warto zaznaczyć, że ofertę złożyła także Francja.

Polski plan zakłada, że pierwszy blok zacznie działać już w 2033 roku

W ramach polityki energetycznej naszego kraju obejmującego działania do 2040 planuje się, że za 11 lat zacznie działać pierwszy blok polskiej elektrowni. Będzie miał moc ok. 1-1,6 GW. Następne będą oddawane do użytku i wdrażane kolejno co 2-3 lata. Łącznie zostanie oddanych sześć bloków o mocy do 9 GW.

Polska oczekuje, że partner programu jądrowego obejmie 49 procent udziałów w specjalnie utworzonej spółce oraz dostarczy jej finansowanie. Będzie mógł uczestniczyć nie tylko w budowie elektrowni jądrowych, ale także ich eksploatacji.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: atom