Goniec.pl > Życie > Rząd planuje wprowadzenie świadczenia Babcia Plus
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.05.2021 14:30

Rząd planuje wprowadzenie świadczenia Babcia Plus

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Minister rodziny Marlena Maląg potwierdziła, że rząd przygotowuje program Babcia Plus. Podobna forma wspierania seniorów funkcjonuje już na Węgrzech. Dodatkowe świadczenia mają być pomocą skierowaną do mieszkańców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Zasiłek ma być uwzględniony w Nowym Ładzie, którego szczegóły mamy poznać już 8 maja.

Kilka tygodni temu rząd miał przedstawić swój sztandarowy projekt społeczno-gospodarczy, o którym Polacy już tak wiele mogli usłyszeć, czyli Nowy Ład. Termin jednak przeniesiono na 8 maja. Ze wstępnych informacji wynika, że znajdzie się w nim program Babcia Plus.

Rząd chce wprowadzić nowy zasiłek

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Marlenę Maląg, która była w poniedziałek 19 kwietnia gościem Radiowej Jedynki, rząd zaczerpnął z węgierskiej polityki prorodzinnej pomysł na to, jak dodatkowo wesprzeć seniorów.

Nie jest żadna tajemnicą, że mnóstwo Polaków otrzymuje niskie emerytury i ma problem z życiem na godnym poziomie. Niedawno pojawiły się popularne trzynastki. W związku z Nowym Ładem partia Prawo i Sprawiedliwość chce rozwinąć system wspierania potrzebujących seniorów.

[EMBED-243]

Program Babcia Plus ma być formą pomocy dla osób starszych, opiekujących się wnukami. Dodatkowe świadczenie będzie skierowane do osób w trudnej sytuacji finansowej. Szczegóły dotyczące zasiłku zdradziła minister rodziny.

Rząd pracuje nad pomocą dla seniorów, którzy zajmują się wnukami

Marlena Maląg na antenie Polskiego Radia przyznała, że program opracowywany przez rząd dotyczy seniorów, którzy zajmują się wnukami. Babcia Plus będzie skierowana do dziadków opiekujących się dziećmi od 1 do 3 roku życia.

Dzięki pomocy seniorów rodzice będą mogli w tym czasie zadecydować, czy mama po porodzie zamierza wrócić do pracy, czy jednak zostać w domu i zajmować się dziećmi. Dziadkowie będą też musieli zrezygnować z pracy zarobkowej.

Jak przekazano, wysokość przyznawanego seniorom świadczenia będzie uzależniona od pensji rodzica. Jednak w teorii nie powinna przekraczać ustawowego limitu, czyli około 3 tysięcy miesięcznie. Od rodziców będzie wymagało się złożenia oświadczenia.

Rodzice będą musieli potwierdzić, że zrzekają się zasiłku wychowawczego, wyrażając zgodę na to, by to dziadkowie pobierali świadczenia. Fakt, że program ten może znaleźć się w projekcie Nowy Ład, potwierdził też przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS – Krzysztof Sobolewski.

Polityk zaznaczył, że nadal prowadzone są rozmowy i analizy. Ostateczne decyzje będą zależały od możliwości finansowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: