Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > RCB wyśle alerty do Ukraińców w Warszawie. Chodzi o włączenie syren alarmowych
Piotr Dutka
Piotr Dutka 18.04.2022 12:43

RCB wyśle alerty do Ukraińców w Warszawie. Chodzi o włączenie syren alarmowych

Syreny alarmowe
Pixabay / Oto Zapletal

Planowane włączenie syren alarmowych 19 kwietnia w związku z rocznicą powstania w getcie warszawskim będzie powiązane z wysłaniem specjalnego alertu RCB. Jak się okazuje, nie otrzymają go jednak mieszkańcy Polscy, a obywatele Ukrainy, przebywający na terenie stolicy. Kluczowe znaczenie będzie miał fakt, jaka karta SIM będzie włożona do telefonu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny komunikat.

W poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że we wtorek 19 kwietnia osoby przebywające w Warszawie będą słyszeć syreny. Wzmożone sygnały bezpieczeństwa nie będą jednak powiązane z zagrożeniem dla stolicy, a rocznicą powstania w getcie warszawskim.

- Jutro, 19 kwietnia o godz. 12.00, w związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, w Warszawie zostaną uruchomione syreny alarmowe - poinformowano za pośrednictwem Twittera.

Jak się okazuje, resort nadzorowany przez Mariusza Kamińskiego oprócz włączenia syren, zdecydował się na wysłanie alertów bezpieczeństwa. Wiadomości trafią do sprecyzowanej grupy odbiorców.

W Warszawie zawyją syreny alarmowe. Wiele osób otrzyma specjalny alert RCB

Zazwyczaj wiadomości od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa są rozsyłane do ludzi w związku z potencjalnym zagrożeniem. Tym razem SMS-y trafią do określonej grupy osób i nie będą ściśle powiązane z realnym niebezpieczeństwem.

Alertu nie otrzymają jednak obywatele Polski, którzy posiadają telefony w polskich sieciach telefonicznych. Ostrzeżenie jest skierowane do użytkowników ukraińskich kart SIM logujących się do polskich sieci komórkowych.

Resort kierowany przez Mariusza Kamińskiego dodał, że przesłana wiadomość w związku z chęcią targetowania odbiorcy, a także jasnego celu będzie zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

W bieżącym 2022 roku przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Warto podkreślić, że w utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl / RCB