Goniec.pl
Warszawa: dziennikarz TVN pokazuje zdjęcia z USC, odpowiada mu dziennikarz TVP Info

Jan Bielecki/East News; twitter.com/@KonradPiasecki

Puste krzesła do rejestracji dzieci i kolejka po akt zgonu. Zdjęcie z USC w Warszawie wywołało burzę

10 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ponury widok w poczekalni na korytarzach Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie. Dziennikarz TVN zrobił zdjęcie, które pokazuje puste krzesła do rejestracji nowo narodzonych dzieci oraz ogromną kolejkę do rejestracji zgonów. Odpowiedział mu dziennikarz TVP Info.

Konrad Piasecki z TVN24 opublikował zdjęcia zrobione na korytarzu Urzędu Stanu Cywilnego Warszawa Śródmieście. Dziennikarz postanowił pokazać, jak wyglądają poczekalnie USC.

sprawa jaworowicz

Kolejny gwiazdor disco polo wystąpił w "Sprawie dla reportera". "To jest cyrk"

CZYTAJ DALEJ

Widać na nim dwa korytarze: po lewej puste krzesła do miejsca, gdzie rejestruje się narodziny dziecka, a po prawej kolejka osób, które przyszły do warszawskiego urzędu po akt zgonu.

Faktu, że dzieci rodzi się mniej, a ludzi - także przez pandemię koronawirusa - umiera więcej, nie da się podważyć. Od kilku lat potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Komentujący wpis dziennikarza TVN zwracają jednak uwagę na inny fakt. Zarzucają mu manipulację.

W Warszawie rodzi się mało dzieci, więcej umiera

- Rok 2020 w województwie mazowieckim był kolejnym, w którym odnotowano wzrost liczby ludności - przekazał w 2021 roku GUS. Powodem nie były jednak narodziny nowych dzieci. - Przyrost naturalny w 2020 r. był ujemny — zarejestrowano o 10,8 tys. więcej zgonów niż urodzeń żywych - informował GUS.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Podobna tendencja dotyczy również zakończonego niedawno 2021 roku. W październiku GUS przekazał, że w całej Polsce od stycznia do września 2021 r. na świat przyszło o 21 tys. dzieci mniej niż rok wcześniej (253 tys. dzieci w 9 miesięcy 2021 r.). Jednocześnie w tym samym okresie zmarło 371 tys. osób, czyli aż o 61 tys. osób więcej niż rok wcześniej.

Dane te potwierdzają domyślną tezę dziennikarza TVN. Konrad Piasecki zwrócił uwagę, że Warszawie więcej ludzi umiera, niż się rodzi. Pod jego postem pojawiło się zdjęcie z korytarzy warszawskiego sądu.

- Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście. Co z tego, że sądy walczą z pandemią jak ci z USC wszyscy się pozarażają. Krew w piach! - napisała kobieta i pokazała korytarze, gdzie krzesła i ławy dla oczekujących zaklejone są taśmami, które uniemożliwiają siedzenie.

Dziecko zgłosić on-line, po akt zgonu musisz iść osobiście

Chociaż zdjęcia pokazane przez dziennikarza TVN zgadzają się z danymi dostarczanymi przez GUS, to należy podkreślić, że o ile narodziny dziecka zgłosić można internetowo, o tyle zgony, a co za tym idzie otrzymanie aktu zgonu, muszą zostać zgłoszone osobiście.

- Akt zgonu osoby, która zmarła w Warszawie można sporządzić w wybranej siedzibie USC m.st. Warszawy - informuje USC w Warszawie. Konieczne jest do tego posiadanie: karty zgonu wydanej przez lekarza, dowodu osobistego osoby zmarłej (paszport w przypadku zgonu cudzoziemca) oraz dokumentu tożsamości osoby zgłaszającej zgon (do wglądu).

Dodatkowo w USC w przypadku zgłaszania zgonu pojawić trzeba się maksymalnie w ciągu trzech dni od śmierci bliskiej osoby. - Jeżeli zgon nastąpił wskutek choroby zakaźnej, zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 24 godzin od zgonu - dodaje stołeczny Urząd Stanu Cywilnego.

Zarzut o manipulację faktami zarzucił Konradowi Piaseckiemu Patryk Osowski, dziennikarz TVP Info. Reporter, związany z przeszłości z Wirtualną Polską i Polsat News, stwierdził, że w prawym korytarzu wypełnionym ludźmi załatwia się nie tylko sprawy związane z aktem zgonu.

Zobacz także naszą galerię:

Make Life Harder oraz Tygodnik NIE zorganizowali konkurs na "Dzbana roku 2021"

Polacy nie mieli litości dla Kai Godek i Przemysława Czarnka. Wybrali "Dzbana Roku 2021"

Tygodnik NIE i satyryczny profil Make Life Harder pod koniec roku zorganizowali w mediach społecznościowych konkurs na "Dzbana Roku 2021". Wśród finalistów znaleźli się: Kaja Godek oraz minister edukacji Przemysław Czarnek. Lista wcześniejszych kandydatów to również czołowe nazwiska polskiej polityki i show-biznesu.

Zobacz galerię >

Nie tylko zgony? Dziennikarz TVP Info odpowiada Konradowi Piaseckiemu

- Z tego po pamiętam, to po stronie zdjęcia po prawej (czyli wchodząc do USC po lewej) załatwia się więcej spraw niż tylko zgony - napisał w odpowiedzi na zdjęcia dziennikarza TVN Patryk Osowski.

Związany z portalem tvp.info dziennikarz powołał się na swoje osobiste doświadczenia, które mają potwierdzić, że Konrad Piasecki posunął się do manipulacji. - Ja na przykład odbierałem tam odpis aktu małż., a żona zmieniała nazwisko -> co trochę burzy narrację Pańskiego tweeta (no chyba, że coś się zmieniło) - stwierdził Patryk Osowski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Pożar w Przemyślu. Strażacy gasili kamienicę

  • Krzysztof Brejza pozywa Jarosława Kaczyńskiego. Nie ma to związku z Pegasusem

  • Nie żyje Bob Saget. Aktor został znaleziony martwy w pokoju hotelowym

Źródło: goniec.pl, GUS

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Warszawa

Zbiroża: Czołowe zderzenie ciężarówek, kierowca zmarł na miejscu

Czytaj więcej >
Prezydent Rafał Trzeskowski przekazał właśnie druzgoczące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Warszawa

Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał właśnie druzgocące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Czytaj więcej >

Warszawa

Warszawa: Podejrzany o molestowanie kobiety w autobusie. Szuka go policja

Czytaj więcej >
Facebook/OSP KSRG Młodzieszyn

Warszawa

Mazowsze: śmiertelny wypadek na DK50. Nie żyje pasażer, cztery osoby w szpitalu

Czytaj więcej >
Warszawa: Zbigniew Ziobro potwierdza, że ustalono tożsamość sprawców

Warszawa

Warszawa: Tożsamość zabójców 29-latka ustalona. Potwierdził to Zbigniew Ziobro

Czytaj więcej >
Komenda Stołeczna Policji

Warszawa

Warszawa: kobieta spadła z balkonu. Wcześniej słychać było dźwięk tłuczonego szkła

Czytaj więcej >