Goniec.pl
Policja:  niewypał

pixabay

Przy drodze w Rybniku znaleziono groźny niewybuch. Okoliczni mieszkańcy zostali ewakuowani

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Na ulicy Żorskiej w Rybniku znaleziono niewybuch, który zagrażał okolicznym mieszkańcom. W związku z tym postanowiono ewakuować okoliczną ludność.

Podczas prac ziemnych prowadzonych w ubiegłą sobotę, robotnicy natknęli się na niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Znaleziono go przy drodze wojewódzkiej numer 935 w Rybniku. W związku z tym odpowiednie organy zarządziły ewakuację okolicznych mieszkańców. 

Niewybuch znaleziony przy drodze w Rybniku. Ewakuowano okolicznych mieszkańców 

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego poinformowało dziś o odnalezieniu niewybuchu jeszcze z czasów II Wojny Światowej. Natknięto się na niego przy drodze wojewódzkiej numer 935 w Rybniku podczas prac ziemnych, które były prowadzone wczoraj. 

Niewybuch to pocisk moździerzowy, który jest potencjalnie niebezpieczny. Zagrożenie wybuchem skłoniło władze do podjęcia decyzji o ewakuacji pobliskich mieszkańców, którzy znajdowali się w zasięgu rażenia pocisku.

Ewakuowano łącznie 11 osób, które znalazły schronienie w domach bliskich osób. Niektórzy trafili do członków swojej rodziny, inni do przyjaciół. 

Miejsce, w którym natknięto się na niewybuch zostało zabezpieczone przez policję. Wezwano na nie również saperów, którzy zajmą się pociskiem z moździerza. 

Bardzo istotną informacją jest ta, że akcja służb spowodowała utrudnienia w ruchu. Droga 935 jest aktualnie nieprzejezdna. Kierowcy podróżujący przez Rybnik, powinni zatem poszukać objazdów.

W przypadku znalezienia niewybuchów z czasów II Wojny Światowej trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli natkniemy się na zapalnik, pocisk, bombę lotniczą, naboje artyleryjskie, granat czy minę dowolnego rodzaju, absolutnie nie powinniśmy działać na własną rękę. 

Saperzy apelują, aby pod żadnym pozorem nie podnosić, nie odkopywać, nie przenosić, ani nie próbować zdetonować samodzielnie tego typu znalezisk. Zamiast tego powinniśmy poinformować odpowiednie służby, czyli na przykład straż pożarną lub policję i podać dokładne dane na temat miejsca znaleziska, jego wyglądu i gabarytów a także zostawić do siebie kontakt. Można również spróbować skontaktować się z najbliższą Garnizonową Grupą Rozminowania. 

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >