Goniec.pl
Hashimoto może objawiać się suchą skórą

Freepik/freepik

Przesuszenie skóry może być objawem Hashimoto

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, może objawiać się przesuszeniem skóry. Należy do chorób autoimmunologicznych, w których przebiegu układ odpornościowy pacjenta nie reaguje prawidłowo. W tym przypadku organizm zw

Choroba Hashimoto wywołuje przewlekły stan zapalny, którego przyczyny nie są obecnie zbyt dobrze poznane. Badacze wskazują, że duże znaczenie mogą mieć predyspozycje genetyczne oraz styl życia. Schorzenie prowadzi do stopniowego niszczenia gruczołu tarczycy i spadku produkowanych przez nią hormonów, co prowadzi do kolejnych zaburzeń.

Hashimoto może objawiać się suchą skórą

Hashimoto zwykle przebiega bezobjawowo. Niepokojące symptomy ujawniają się zwykle po latach, gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia tkanki tarczycowej. Wśród objawów, które powinny skłonić do wykonania badań, wskazuje się wzmożoną senność i chroniczne zmęczenie, marznięcie, nadmierne wypadanie włosów i przesuszenia skóry.

Sygnałem alarmowym są także kruchość paznokci, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia cyklu miesiączkowego, problemy z zajściem w ciążę, niskie ciśnienie krwi, przyrost masy ciała oraz obrzęki. Leczenie skupia się głównie na niwelowaniu skutków choroby związanych z niedoczynnością lub rzadziej z nadczynnością tarczycy.

Hashimoto jest chorobą nieuleczalną. Rozpoznaje się ją na podstawie wielu badań - w tym badań hormonów tarczycy. Duże znaczenie mają badania wykonywane z surowicy krwi. Ważna jest także diagnostyka obrazowa w postaci USG tarczycy, które wychwyci nawet najbardziej subtelne zmiany.

Interpretacja wyników badań laboratoryjnych powinna opierać na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Tylko w ten sposób można potwierdzić bądź wykluczyć schorzenie. W przypadku chorób tarczycy ważna jest analiza całościowa, dlatego powinien dokonać jej wykwalifikowany lekarz.

Specjalistyczna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nierzadko na początku stosuje się leki przeciwzapalne. Później endokrynolog może zalecić przyjmowanie hormonu tarczycowego, lewotyroksyny. Lek jest na ogół dobrze tolerowany, a dzięki niemu organizm może funkcjonować normalnie.

Nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych problemów. Chorzy skarżą się na kłopoty kardiologiczne, nadwagę, nadmiar cholesterolu, obniżoną aktywność fizyczna i intelektualną, lęki, wahania nastoju, a nawet stany depresyjne.

Choroba Hashimoto nierozerwalnie łączy się z psychiką.  Badania dowodzą, że osoby, które borykają się z dużym stresem, chorują częściej. Jeśli depresja czy nadmierna pobudliwość utrzymują się pomimo przyjmowania hormonów, wizyta u psychologa może okazać się niezbędna.

Istotną rolę w procesie leczenia pełni odpowiednia dieta. W jadłospisie chorego powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, białko, dobre węglowodany i goitrogeny. Odradza się spożywanie gotowych wędlin, soi, glutenu, ryżu, kukurydzy, pomidorów, a także picia herbaty i alkoholu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >