Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Motoryzacja > Przepadek lub konfiskata pojazdu. Rząd zapowiada dalsze zaostrzanie prawa
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 05.01.2022 13:19

Przepadek lub konfiskata pojazdu. Rząd zapowiada dalsze zaostrzanie prawa

Rząd planuje zaostrzenie kar. Pijani kierowcy będą tracić pojazdy
Materiały Policyjne

Na początku roku kierowców w całym kraju zaczął obowiązywać nowy taryfikator. Nie minęła nawet doba, a posypały się dziesiątki mandatów opiewających na tysiące złotych. To jednak nie koniec działań rządu, które mają na celu poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Władza wciąż pracuje nad przepisami, które pozwolą na konfiskatę samochodu za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

Pijanych kierowców czeka przepadek auta, a jeśli pojazd nie będzie ich własnością, będą musieli zapłacić karę będącą równowartością jego wartości rynkowej - nawet jeśli pojazd został uszkodzony w wypadku. Dodatkowo kierowca prowadzący auto służbowy zapłaci karę co najmniej 5 tys. zł. To jednak nie koniec rewolucyjnych zmian w Kodeksie karnym.

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło szczegóły sankcji przewidzianych w nowelizacji Kodeksu karnego. Zaostrzone kary mają uderzyć przede wszystkim w pijanych kierowców, których wciąż na polskich drogach nie brakuje.

W jakich sytuacjach nastąpi przepadek samochodu?

Jak donosi dziennik.pl, w myśl nowych przepisów (art. 178a § 1 k.k.) kierowca mający we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu zawsze straci samochód, niezależnie od tego, czy doprowadził do wypadku. Wystarczy, że zostanie zatrzymany do kontroli i będzie musiał pożegnać się z pojazdem.

Samochód konfiskowany będzie również osobom, które w stanie nietrzeźwości (pomiędzy 0,5 a 1,5 promila we krwi) spowodowały katastrofę w ruchu lądowym (art. 173 k.k.), sprowadziły niebezpieczeństwo katastrofy (art. 174 k.k.) i doprowadziły do wypadku (art. 177 k.k.). Ponadto samochody będą konfiskowane recydywistom, bez względu na stężenie. Jeśli więc kierowca został zatrzymany za jazdę na podwójnym gazie w ciągu ostatnich dwóch lat, straci pojazd przy najbliższej okazji, gdy przekroczy 0,2 promila.

- W przypadku popełnienia czynu z art. 178a § 4 k.k. przepadek pojazdu lub przepadek równowartości pojazdu będzie orzekany niezależnie od stopnia stanu nietrzeźwości, ze względu na szczególnie obciążające okoliczności, tj. prowadzenie pojazdu w ramach swoistej „recydywy drogowej”, nawet jeżeli stężenie alkoholu w organizmie sprawcy było mniejsze niż 1,5 promila we krwi - zapowiedziało resort.

Jeśli pojazd, który prowadził pijany kierowca, nie należy do niego zastosowanie znajdą inne przepisy. W takiej sytuacji to sąd będzie orzekać przepadek równowartości takiego pojazdu. Innymi słowy, zatrzymany kierowca będzie musiał zapłacić tyle, ile warte było auto, które prowadził. Kara będzie więc tym dotkliwsza, im droższe auto.

Szacowanie wartości samochodu w takiej sytuacji przebiegać będzie na podstawie „średniej wartości rynkowej pojazdów odpowiadających pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę".

- Szacowanie wartości pojazdu na potrzeby określenia jego równowartości będzie się odbywać bez angażowania biegłych. Za wartość pojazdu mechanicznego dla celu orzeczenia przepadku jego równowartości przyjmowana będzie szacunkowa, średnia wartość rynkowa pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustalona w sposób określony w rozporządzeniu - na dzień popełnienia przestępstwa - zapowiedziało ministerstwo.

Przy określaniu wartości rynkowej pojazdu nie będzie brany pod uwagę jego stan - nawet jeśli pojazd uległ zniszczeniu w wypadku.

Nowe przepisy wprowadzają także sankcje dla kierowców zawodowych, którzy po alkoholu wsiadają za kierownicę np. ciężarówki czy innego samochodu należącego do ich pracodawcy. W ich przypadku nie będzie możliwości skonfiskowania samochodu (gdyż należy do firmy) - tu sąd będzie orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kolejnym „straszakiem” na pijanych kierowców ma być wydłużenie kary za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Kara miałaby ulec wydłużeniu z obecnych 2 lat do 3 lat pozbawienia wolności.

Przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu znajdziemy w dwóch artykułach Kodeksu karnego:

Art. 44b.

  • § 1. W wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę.

  • § 2. Jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił własności lub stanowił współwłasność sprawcy, orzeka się przepadek jego równowartości.

  • § 3. Jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie jest niemożliwe, lub niecelowe, orzeka się przepadek równowartości pojazdu.

  • § 4. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu mechanicznego nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności lub współwłasności pojazd mechaniczny, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim przypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Art. 44c.

  • § 1. Za wartość pojazdu mechanicznego dla celu orzeczenia przepadku jego równowartości przyjmuje się szacunkową, średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie § 2 na dzień popełnienia przestępstwa.

  • § 2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania szacunkowej, średniej wartości pojazdu mechanicznego, uwzględniając potrzebę wprowadzenia jednolitych i zestandaryzowanych kryteriów pozwalających na oszacowanie średniej wartości rynkowej pojazdu bez przeprowadzania indywidualnej oceny jego stanu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

żródło: auto.dziennik.pl

Tagi: