Goniec.pl
ii-51

goniec.pl

Profesor Horban zdradza możliwy termin otwarcia restauracji i pozbycia się maseczek

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Dziś rano profesor Andrzej Horban był gościem Konrada Piaseckiego w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. Padło wiele ważnych wypowiedzi, z których można wysnuć wnioski o kolejnych posunięciach rządu oraz terminach, kiedy będą odmraż

Widzowie wszystko słyszeli na żywo. Ci, którzy nie mogli akurat oglądać „Rozmowy Piaseckiego”, mogą o wszystkim dowiedzieć się z poniższego tekstu. Profesor Andrzej Horban na początku rozmowy z dziennikarzem Konradem Piaseckim przyznał, że w maju już może być dobrze. Na tę chwilę liczba zakażeń jest mniejsza, a w przyszłym miesiącu będzie spadała zarówno liczba zachorowań jak i zgonów.

Profesor Horban zdradził wiele na temat kolejnych możliwych kroków rządu

Główny doradca premiera ds. COVID-19 nie mógł nie zabrać głosu w jednej z wielu kwestii, która męczy Polaków, a przede wszystkim przedsiębiorców. Co z restauracjami, handlem i dalszym otwieraniem szkół dla kolejnych roczników?

- To wszystko podzieje się w maju - przyznał profesor Horban. Dodał, że w szkołach przez jakiś czas może pozostać nauczanie hybrydowe.

Andrzej Horban podobnie jak minister zdrowia Adam Niedzielski, skłania się ku regionalizacji. Powiedział, że „na początku trzeba będzie otwierać aktywności w województwach, w których jest mniej zakażeń”.

- W maju będzie dobrze, będzie spadała liczba zakażeń, zgonów oraz chorych na COVID-19 w szpitalach. Myślę, że pod koniec maja będzie po 2-3 tys. zakażeń -tłumaczył Andrzej Horban. Wpływ ma na to mieć m.in. pogoda, rosnąca ilość szczepień i wietrzenie pomieszczeń.

Jest też identycznego zdania jak minister zdrowia w kwestii pierwszych kroków ku rezygnacji z noszenia maseczek. Przyznaje, że pod koniec maja można się już ich pozbywać, oczywiście na początku na otwartych przestrzeniach.

Doradca premiera zabrał też głos ws. możliwej czwartej fali zakażeń koronawirusa. Odpowiedź była oczywista - profesor Horban przyznaje, że to zależy zarówno od zachowania społeczeństwa, jak i jego wyszczepienia. Szacuje, że już ok. 40% Polaków przechorowało COVID-19.

Tak ogromna liczba bierze się z tego, że wiele osób mogło przejść zakażenie skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Mogły nie wiedzieć, że są chore lub mylić koronawirusa z innymi, lżejszymi schorzeniami, np. przeziębieniem lub zwykłym przemęczeniem.

Przypomnijmy, że wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażeń i aż 740 zgonach. W związku z fatalną sytuacją epidemiczną obostrzenia nadal są utrzymywane w województwach dolnośląskim, łódzkim, śląskim, opolskim i wielkopolskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

  • Ewa Krawczyk na cmentarzu. Poruszające nagranie dziennikarza WP

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >