Goniec.pl
Profesor Horban o maseczkach i restauracjach

goniec.pl

Profesor Horban zdradza możliwy termin otwarcia restauracji i pozbycia się maseczek

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Dziś rano profesor Andrzej Horban był gościem Konrada Piaseckiego w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. Padło wiele ważnych wypowiedzi, z których można wysnuć wnioski o kolejnych posunięciach rządu oraz terminach, kiedy będą odmraż

Widzowie wszystko słyszeli na żywo. Ci, którzy nie mogli akurat oglądać „Rozmowy Piaseckiego”, mogą o wszystkim dowiedzieć się z poniższego tekstu. Profesor Andrzej Horban na początku rozmowy z dziennikarzem Konradem Piaseckim przyznał, że w maju już może być dobrze. Na tę chwilę liczba zakażeń jest mniejsza, a w przyszłym miesiącu będzie spadała zarówno liczba zachorowań jak i zgonów.

Profesor Horban zdradził wiele na temat kolejnych możliwych kroków rządu

Główny doradca premiera ds. COVID-19 nie mógł nie zabrać głosu w jednej z wielu kwestii, która męczy Polaków, a przede wszystkim przedsiębiorców. Co z restauracjami, handlem i dalszym otwieraniem szkół dla kolejnych roczników?

- To wszystko podzieje się w maju - przyznał profesor Horban. Dodał, że w szkołach przez jakiś czas może pozostać nauczanie hybrydowe.

Andrzej Horban podobnie jak minister zdrowia Adam Niedzielski, skłania się ku regionalizacji. Powiedział, że „na początku trzeba będzie otwierać aktywności w województwach, w których jest mniej zakażeń”.

- W maju będzie dobrze, będzie spadała liczba zakażeń, zgonów oraz chorych na COVID-19 w szpitalach. Myślę, że pod koniec maja będzie po 2-3 tys. zakażeń -tłumaczył Andrzej Horban. Wpływ ma na to mieć m.in. pogoda, rosnąca ilość szczepień i wietrzenie pomieszczeń.

Jest też identycznego zdania jak minister zdrowia w kwestii pierwszych kroków ku rezygnacji z noszenia maseczek. Przyznaje, że pod koniec maja można się już ich pozbywać, oczywiście na początku na otwartych przestrzeniach.

Doradca premiera zabrał też głos ws. możliwej czwartej fali zakażeń koronawirusa. Odpowiedź była oczywista - profesor Horban przyznaje, że to zależy zarówno od zachowania społeczeństwa, jak i jego wyszczepienia. Szacuje, że już ok. 40% Polaków przechorowało COVID-19.

Tak ogromna liczba bierze się z tego, że wiele osób mogło przejść zakażenie skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Mogły nie wiedzieć, że są chore lub mylić koronawirusa z innymi, lżejszymi schorzeniami, np. przeziębieniem lub zwykłym przemęczeniem.

Przypomnijmy, że wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażeń i aż 740 zgonach. W związku z fatalną sytuacją epidemiczną obostrzenia nadal są utrzymywane w województwach dolnośląskim, łódzkim, śląskim, opolskim i wielkopolskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

  • Ewa Krawczyk na cmentarzu. Poruszające nagranie dziennikarza WP

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >
poszukiwany mężczyzna

Wiadomości

Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęcia. Jest podejrzany o pokazywanie nieletniej niestosownych treści

Czytaj więcej >

Wiadomości

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym. Trwa rozprawa o zbadanie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
16-letnia Wiktoria

Wiadomości

16-letnia Wiktoria szła do koleżanki, została zabita. Rodzina prosi o pomoc w sprowadzeniu ciała

Czytaj więcej >