Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Premier Tusk zapowiada dwa rządowe projekty. Dotyczą aborcji i związków partnerskich
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 10.07.2024 14:52

Premier Tusk zapowiada dwa rządowe projekty. Dotyczą aborcji i związków partnerskich

Donald Tusk
Fot. KAPiF

Donald Tusk zapowiada stworzenie rządowego projektu w sprawie związków partnerskich oraz depenalizację aborcji. "Kończymy dyskusję, czas na decyzje" - podkreśla Prezes Rady Ministrów.

Prawo aborcyjne zostanie zliberalizowane

Wszystko wskazuje na to, że zaostrzone za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości prawo dotyczące aborcji, zostanie niebawem zliberalizowane. Takie ruchy zapowiada bowiem premier Donald Tusk, który podzielił się tą informacją za pośrednictwem swojego konta na portalu X

Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje — napisał polityk.

Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją. Jest wniosek do prokuratury

Prezydent zapowiada weto

Na drodze do wprowadzenia w życie nowego prawa może stanąć jednak prezydent Andrzej Duda, który już teraz zapowiada zawetowanie ewentualnej ustawy. 

Dla mnie aborcja to zabijanie ludzi - powiedział podczas wywiadu na antenie stacji TVN 24

Jego zdaniem nie należy karać kobiet, które zdecydowały się na przerwanie ciąży. Inną sprawą zdaniem prezydenta jest kwestia osób, które uczestniczyły w tym procederze w nielegalny sposób. 

Będzie także ustawa o związkach partnerskich?

W poniedziałek 8 lipca do wykazu prac legislacyjnych trafił komunikat o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Według rządowej propozycji, taki związek będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie stanu wolnego i co warte podkreślenia, niezależnie od płci. Za projekt odpowiada szefowa resortu do spraw równości Katarzyna Kotula.