Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Premier przedłużył ważne zarządzenie. Chodzi o bezpieczeństwo publiczne
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 31.07.2023 14:05

Premier przedłużył ważne zarządzenie. Chodzi o bezpieczeństwo publiczne

Mateusz Morawiecki
Wojciech Olkusnik/East News

Mateusz Morawiecki podpisał bardzo istotne zarządzenia odnoszące się do bezpieczeństwa publicznego. Dokument przedłuża do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie trzech stopni alarmowych.

Ważne alarmy będą obowiązywać do 31 sierpnia

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia br. obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

  • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 173 z 31 maja 2023 roku;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 172 z 31 maja 2023;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 174 z 31 maja 2023 roku.

Stopnie alarmowe to głównie sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo oraz dla administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. 

Mecenas Piotr Kaszewiak ma piękną partnerkę. Niewielu wiedziało, że to gwiazda TVP

Co trzeba wiedzieć o stopniu BRAVO?

BRAVO to drugi w czterostopniowej skali stopień alarmowy. Jest wprowadzany w razie wypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym. MSWiA podkreśla, że stopień ma charakter prewencyjny i związany jest z aktualną sytuacją w regionie, czyli atakami hybrydowymi prowadzonymi przez Rosję i Białoruś względem Polski i innych państw Unii Europejskiej, a także z konsekwencjami ataku Rosji na Ukrainę.

Co oznacza stopień CHARLIE-CRP?

Z kolei CHARLIE-CRP został wprowadzony, by przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. To trzeci z czterech możliwych stopni i, co istotne, obowiązuje w Polsce po raz pierwszy.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Źródło: Komunikat MSWiA