NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Poszukiwania polskiego turysty w Tatrach. Trwa walka z czasem, w sieci pojawił się apel żony
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 25.09.2023 10:36

Poszukiwania polskiego turysty w Tatrach. Trwa walka z czasem, w sieci pojawił się apel żony

Tatry
(fot. Horská záchranná služba)

Trwają poszukiwania 50-letniego Polaka, który zaginął w słowackich Tatrach. W niedzielę 24 września wieczorem słowaccy ratownicy górscy poinformowali, że ze względu na "niesprzyjające warunki" poszukiwania chwilowo przerwano. Zaginiony mężczyzna informował TOPR w sobotę wieczorem, że jest ranny i zwrócił się z prośbą o pomoc. Potem kontakt z nim się urwał. W sieci pojawił się apel zrozpaczonej żony.

Tatry. Zaginął 50-letni polski turysta

Ratownicy TOPR z Zakopanego zostali poinformowani o zaginięciu 50-letniego Polaka w sobotę 23 września wieczorem. Mężczyzna wybrał się na samotną wyprawę na Lodowy Szczyt w Tatrach słowackich. 

Ratownikom udało się skontaktować z 50-latkiem, który potwierdził, że jest ranny w nogę. Mężczyzna nie był w stanie zejść o własnych siłach. Nie potrafił również podać dokładnej lokalizacji, w jakiej się znajduje. Później telefon polskiego turysty był niedostępny. Kontakt z nim się urwał. Jeszcze tego samego dnia na poszukiwania mężczyzny wyruszyło 13 słowackich ratowników. 

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Synoptycy zdradzili, czego możemy się spodziewać

Poszukiwania przerwano ze względu na warunki atmosferyczne

Niestety w sobotę poszukiwania nie przyniosły rezultatu. W niedzielę teren przeszukano także z pokładu śmigłowca. Ratownikom pomagały psy tropiące oraz drony. Udział w akcji ratunkowej biorą zarówno służby polskie jak i słowackie. 

W niedzielę pogoda nie pozwoliła na dalsze poszukiwania i wieczorem z powodu trudnych warunków atmosferycznych trzeba było je przerwać. Padał deszcz, mgła spowijała szczyty, a temperatura wynosiła zaledwie ok. 5 st. Celsjusza. - Ze względu na niesprzyjające warunki poszukiwania zostały przerwane wieczorem i będą kontynuowane w poniedziałek, gdy widoczność się poprawi - czytamy w komunikacie słowackiej Horskiej Zachrannej Służby.

W poniedziałek 25 września poszukiwania mają być wznowione. Wiadomo, że turysta z polski zaginął w rejonie Lodowego Szczytu w Słowackich Tatrach. W sieci pojawił się przejmujący apel jego żony.

Żona zaginionego turysty apeluje i prosi o pomoc

Żona poszukiwanego 50-letniego turysty zamieściła w swoich mediach społecznościowych apel i prośbę o pomoc w poszukiwaniach. 

- Grzegorz, mój mąż, zaginął w Tatrach Słowackich. Wczoraj wczesnym rankiem wyruszył sam w Tatry Słowackie, udając się w kierunku Lodowego Szczytu, jednak nie wskazał dokładnej trasy, którą miał pokonać - napisała kobieta. Dodała, że ostatnio udało się nawiązać z nim kontakt w sobotę 23 września około godziny 21:00. - Prawdopodobnie miał złamaną nogę i nie wiedział gdzie się znajduje. Od tej pory trwają poszukiwania pracowników TOPR, Słowackiej Służby i policji. Jeśli ktoś go widział, to prosimy o informację - zaapelowała.

fb.png
Facebook/@Anna Ciężabka