Goniec.pl

Twitter Vatican News

Polski ksiądz nie zostawił suchej nitki na papieżu Franciszku, wypomniał mu jedną rzecz. "Okropna małość"

5 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

W Watykanie trwają uroczystości pogrzebowe papieża Benedykta XVI. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi żegna hierarchę kościelnego na placu św. Piotra. Jak się okazuje, dzień pochówku emerytowanej głowy kościoła katolickiego, nie będzie dniem żałoby w Stolicy Apostolskiej. Na zaskakującej decyzji Franciszka suchej nitki nie zostawił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Popularny ksiądz nie zostawia suchej nitki na papieżu Franciszku

- Nie będzie żałoby w Watykanie. Jest ona ogłaszana w przypadku śmierci urzędującego papieża - powiedział dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. - Otwarte normalnie będą watykańskie urzędy, a ich pracownicy, którzy chcą wziąć udział w mszy pod przewodnictwem Franciszka, mogą to zrobić pod warunkiem, że będzie zagwarantowane niezbędne funkcjonowanie tych instytucji - dodawał.

Swojego oburzenia tym faktem nie krył popularny ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Okropna małość papieża Franciszka, który w dniu pogrzebu Benedykta XVI nie ogłosił żałoby w Watykanie. Jedynie na kilka godzin będzie - uwaga! - zamknięty watykański supermarket - podkreślał na Twitterze prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Nieco bardziej stonowany ton krytyki, co do decyzji urzędującej głowy kościoła katolickiego przyjął włoski dziennik Il Fatto Quotidiano. -To wymowny przekaz, jaki Stolica Apostolska chce dać światu, przypominając, że nie jest to śmierć panującego papieża - oznajmił na swoich łamach.

Zaleski: Byleby jak najszybciej "odfajkować", aby watykański supermarket znów mógł być otwarty

Swojego krytycyzmu, ks. Isakowicz-Zaleski nie krył także w stosunku do samej ceremonii pogrzebowej zmarłego papieża Benedykta, a w zasadzie do sposobu, w jaki ceremonia ta została poprowadzona przez urzędującego przywódcę kościoła katolickiego. - Nadzwyczaj króciutka homilia papieża Franciszka na pogrzebie Ojca Świętego Benedykta XVI. Żadnych konkretnych odniesień do wielkich dokonań Zmarłego, żadnych osobistych refleksji, żadnej ludzkiej empatii. Byleby jak najszybciej "odfajkować", aby watykański supermarket znów mógł być otwarty - nie krył oburzenia duchowny.

W podobnym tonie wypowiadał się znany publicysta katolicki, Tomasz Terlikowski . Jego zdaniem papież Franciszek nie wykazał należytej uwagi wobec bogatego dorobku zmarłego hierarchy, a sama homilia była "trochę taka, jakby ksiądz mówił na grobie kogoś, o kim nie miał wielkiego pojęcia, więc opowiada ogólnie o roli, jaką pełnił".

Tomasz Terlikowski ocenił samą uroczystość pogrzebową jako "słabą". - Na tle homilii, którą głosił kard. Joseph Ratzinger podczas pogrzebu Jana Pawła II słabe, bardzo słaba homilia - podsumował publicysta.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: misyjne.pl, Twitter

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

55-latek doświadczył śmierci klinicznej. Opowiedział, co widział
Czytaj więcej >

Wiadomości

7 i 9-latek uduszeni w sypialni, matka została powieszona. "Byli normalną rodziną"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarze podejrzewali, że bije własne dziecko. Prawda okazała się być równie dramatyczna
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]