Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Podtopione budynki, zalane piwnice i ulice. Strażacy z całej Polski interweniowali setki razy
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 23.05.2024 10:16

Podtopione budynki, zalane piwnice i ulice. Strażacy z całej Polski interweniowali setki razy

Interwencje strażaków
Fot. KPP SP we Włoszczowie

W skutek przechodzących przez Polskę gwałtownych burz, straż pożarna otrzymała 467 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków nawałnicy. Podtopione budynki i zalane ulice to nie wszystko. IMGW wydało ostrzeżenia dla 13 województw

Nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali setki razy

W ostatnich dniach nad Polskę uformowały się aż trzy niezwykle aktywne fronty burzowe, które poza intensywnymi opadami deszczu przynoszą również wyładowania atmosferyczne. Trudna sytuacja pogodowa sprawiła, że strażacy mieli pełne ręce roboty. Odnotowano aż 467 próśb o interwencję. 

W całym kraju było 467 zgłoszeń - przekazał rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. 

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie województwa wielkopolskiego - 162. - W małopolskim 52 zgłoszenia, kujawsko-pomorskim 36, łódzkim - 35 i świętokrzyskim - 32 - wyliczył.

Prezydent reaguje na wystąpienie szefa MON. ”Powiedzmy to sobie szczerze”

Łowcy burz publikują nagrania

Trudna sytuacja pogodowa, to dobra okazja dla łowców burz. Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz opublikowali nagranie z Rzuchowej w województwie małopolskim, gdzie po zaledwie godzinnych opadach doszło do powodzi błyskawicznej. 

ZOBACZ: Nawałnice nad Polską. Zalania i podtopienia w wielu miastach 

W Rzuchowej, w gminie Pleśna w Małopolsce, doszło do powodzi błyskawicznej, tzw 'flash flood'' Burza pojawiła się tam w okolicach godziny 18:00, zanikając koło 19:00. Wystarczyła zaledwie godzina, aby pojawiła się rzeka na drogach - czytamy.

Alerty IMGW dla 13 województw

"Dziś i w nocy (22/23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni " - napisano w alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Powodem są wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego (najwyższego) stopnia. Alerty otrzymali mieszkańcy 13 województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, , dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz zachodniopomorskiego

Źródło: IMGW/RMF24/Polsat News