Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Paweł Kukiz postawił ultimatum politykom PiS. Miał wizję przedterminowych wyborów

31 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Paweł Kukiz wie, że rozdaje karty. Muzyk w udzielonym dziś wywiadzie przyznał, że gdyby nie reasumpcja głosowania ws. odroczenia obrad Sejmu, rząd by upadł. Jak zapewnił, jego współpraca z PiS polegać ma na wprowadzaniu korzystnych ustaw, a jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie dotrzyma obietnicy, wkrótce pójdziemy do przedterminowych wyborów.

Paweł Kukiz był dzisiaj gościem Radia Wrocław. Lider Kukiz'15 został zapytany m.in. o kontrowersyjne głosowanie ws. noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz współpracę z PiS przy realizacji postulatów, z jakimi szedł do wyborów w 2015 r.

Będą przedterminowe wybory?

Muzyk w wywiadzie odniósł się do swojego stosunku do polityki po zamieszaniu z reasumpcją głosowania ws. odroczenia obrad Sejmu 11 sierpnia. Stwierdził, że sytuacja ta wcale nie zniechęciła go do polityki, a nawet wręcz przeciwnie.

- Po raz pierwszy zdarzyła się od 6 lat sytuacja taka, że dzięki tej arytmetyce sejmowej istnieje szansa na zrealizowanie choć w części tych proobywatelskich postulatów, z którymi od 2015 roku idziemy od początku do końca. Po to poszedłem w politykę - powiedział Kukiz.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Artysta dodał także, że przez to, że nie pobiera subwencji partyjnej, jego ugrupowanie nie jest w stanie stworzyć struktur. Od 2015 r., czyli od kiedy jest w Sejmie, stracił około 50 milionów złotych.

- Więc jedynie mam w tej chwili szansę wykorzystania tej sytuacji. I zrobię to, za wszelką cenę. A jak nie będą uchwalać moich ustaw, no to po prostu będą przedterminowe wybory i tyle - podkreślił stanowczo Kukiz.

Co do samej reasumpcji, polityk jasno oświadczył, że właśnie bez niej doszłoby do przedterminowych wyborów i upadku rządu. Kukiz zdaje sobie sprawę, że trzech posłów jego ugrupowania decyduje obecnie o tym, w którym kierunku wszystko pójdzie i czy Sejm będzie funkcjonował. Po raz kolejny zapewnił też, że ze strony posłów Kukiz '15 doszło do pomyłki. - Ja wiem, że to marnie wyglądało i za to serdecznie przepraszam, że to wszystko było chaotyczne - dodał.

Kukiz współpracuje z PiS

Jak przypomniał sam Paweł Kukiz, na najbliższym posiedzeniu Sejmu procedowana ma być tzw. ustawa antykorupcyjna. Jej uchwalenie ma być dowodem na dobrą współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Jak jednak zaznaczył polityk, współpraca ta polegać ma tylko i wyłącznie na wzajemnym uchwalaniu korzystnych ustaw.

Następnym projektem oczekiwanym przez Kukiza jest m.in. ustawa dot. marihuany leczniczej oraz ustawa antysitwowa i ustawa o sędziach pokoju.

- To musi się wydarzyć do końca tego roku kalendarzowego, bo jeśli się nie wydarzy, to przestaniemy głosować wspólnie z PiS - zaznaczył.

Zapytany o to, dlaczego ustawy te będą wchodzić w życie dopiero od kolejnej kadencji, odparł, że o to trzeba zapytać PiS. Należy też drążyć, dlaczego opozycja nie walczy o te ustawy i nie pomaga w ich wprowadzaniu.

- W polityce nie liczy się tylko dzień dzisiejszy. Trzeba patrzeć do przodu. To są zmiany systemowe, które ograniczają możliwości ograbiania państwa polskiego przez wszelkiej maści partie polityczne - podsumował Kukiz.

Na koniec po raz kolejny zaprzeczył jakoby jemu lub któremuś z członków jego ugrupowania zaproponowano intratne stanowiska w zamian za poparcie lex TVN. Jak stwierdził, nadchodząca rekonstrukcja rządu wyjawi prawdę o motywacjach Kukiz '15.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]. pl

Źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Nie wiadomo, co będzie dalej"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Spięcie z TVP na marszu w Warszawie. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk złożył ślubowanie podczas marszu 4 czerwca. "Będziemy bili się o wolną Polskę"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Awantura o marsz w TVN24. "Obraża pani setki tysięcy osób"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy. TVP Info pokazało puste ulice
Czytaj więcej >

Polityka

Mateusz Morawiecki skomentował marsz 4 czerwca. "Śmieszy mnie trochę"
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polityka

Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >
Wiadomości

Karol Gąsienica

Marsz 4 czerwca sukcesem Donalda Tuska. PiS ma problem [KOMENTARZ]
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Jest najnowszy sondaż wyborczy. PiS ma powody do obaw
Czytaj więcej >