Goniec.pl
Polacy ważne rozwiązanie

East News Jakub Kaminski

Paszporty covidowe w Polsce po 21 czerwca? Komentarz MRPiT

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Polaków czekają koronapaszporty? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceszefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzeja Guta-Mostowego już w czerwcu może zostać uruchomiony system związany z tzw. zielonym cyfrowym dokumentem, który będzie umożliwiał podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Polska ma przystąpić do programu.

W komunikacie przekazanym w piątek 14 maja przez wiceministra rozwoju, pracy i technologii zaznaczono, że system umożliwiający przemieszczanie się po krajach należący do Unii Europejskiej będzie ułatwieniem nie tylko dla Polaków, którzy marzą o swobodnym podróżowaniu, ale także dla całej branży turystycznej.

Rząd zdecydował, że Polacy znajdą się wśród krajów, które dołączą do systemu, nad którym obecnie trwają prace. Andrzej Gut-Mostowiak oświadczył, że program może być gotowy już w połowie czerwca. Natomiast ma wystartować w terminie po 21 czerwca.

Polacy będą mogli mieć zielony certyfikat

Podczas piątkowego spotkania ministrów turystyki Unii Europejskiej wiceszef ministerstwa rozwoju, pracy i technologii ujawnił, że Polacy mają podjąć decyzję dotyczącą respektowania zielonego certyfikatu. Nasz kraj ma się znaleźć w gronie państw, które będą debatowały nad tym w połowie czerwca.

Spotkanie ministrów związane było z planowaniem strategii rozwoju turystyki w latach 2030-2050. Politycy rozmawiali o kwestiach ekonomicznych, społecznych oraz ekologicznych. Branża została poważnie dotknięta pandemią koronawirusa.

[EMBED-243]

W trakcie obrad poruszono temat tzw. cyfrowego, zielonego certyfikatu, który ma ułatwiać podróżowanie w krajach Unii Europejskiej. Dokument ma zawierać takie informacje jak przebycie COVID-19, zaszczepienie przeciw chorobie oraz posiadanie aktualnego testu.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii zaznaczył, że podczas piątkowego wystąpienia na forum Unii Europejskiej podkreślił to, jak ważna jest dalsza praca nad szybkim procedowaniem zielonego certyfikatu.

Ważne rozwiązanie dla Polaków

Zielone certyfikaty mają być dobrym rozwiązaniem nie tylko dla Polaków, którzy będą chcieli swobodnie podróżować, ale też dla całej branży turystycznej – tak bardzo dotkniętej przez pandemię SARS-CoV-2.

Z relacji wiceministra wynika, że w kilku krajach testowane są już procedury techniczne. Z tego rozwiązania szczególnie mogą skorzystać takie kraje jak Chorwacja, Grecja, ale także Polska.

Andrzej Gut-Mostowiak oświadczył, że dzięki temu wiele regionów turystycznych będzie mogło przetrwać. Korzyści mogą odczuć też takie miasta jak Gdańsk, Wrocław oraz Kraków. Do tych miast również często przyjeżdżają goście zagraniczni. Program ma ruszyć po 21 czerwca.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >