Goniec.pl
DIMITAR DILKOFF/AFP/East News Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

DIMITAR DILKOFF/AFP/East News Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Oto co Rosjanie zostawili po sobie w Czarnobylu. 100 litrów wódki i odchody w prawie każdym pokoju

7 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Po ucieczce Rosjan z elektrowni w Czarnobylu Ukraińcy zastali wewnątrz kompleksu niemiłą niespodziankę. Mowa nie tylko o całkowitym zniszczeniu drogiego i specjalistycznego sprzętu. Żołnierze Władimira Putina zasłali podłogi kolejnych pomieszczeń biurowych fekaliami. Porzucili jeszcze coś, co potwierdza stereotypy o wojskowych wysłanych przez Kreml.

Przez kilka tygodni tereny elektrowni atomowej w Czarnobylu były okupowane przez Rosjan. Kolejne wiadomości docierające za wschodniej granicy potwierdzają, że nie wszyscy żołnierze byli świadomi w jak niebezpiecznym rejonie się znaleźli.

Piotr Kraśko zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego i TVP używając cytatu prezesa PiS z konwencji

Piotr Kraśko czekał do ostatniej minuty "Faktów". Bezlitośnie zakpił z Jarosława Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Niedawno ukraiński resort alarmował, że rosyjskie wojska zostawiły po sobie w lesie dookoła elektrowni w Czarnobylu miny, które grożą pożarami i zagrożeniem dla zwierząt, które regularnie je aktywują.

Okazuje się jednak, że niemiłych niespodzianek związanych z Rosjanami w Czarnobylu było więcej. "Wall Street Journal" poinformował o tym, co znaleźli Ukraińcy, gdy ponownie weszli na teren elektrowni. Efekty wizualne i zapachowe pozostawiały wiele do życzenia.

Rosjanie w Czarnobylu zostawili po sobie pokoje pełne fekaliów

Zniszczona i splądrowana przez Rosjan elektrownia atomowa w Czarnobylu wymagała generalnego sprzątania i ponownej inwentaryzacji wyposażenia. Nie ma wątpliwości, że było go zdecydowanie mniej.

"Wall Street Journal" podał, że pracownicy elektrowni napotkali w pomieszczeniach biurowych pozostałości po rosyjskich żołnierzach w postaci... ich odchodów.

Nowojorska gazeta powołując się na bezpośrednie relacje, wskazuje, iż pracownicy po wejściu do przejętej po paru tygodniach elektrowni w każdym z pokojów biurowych znajdowali ludzkie fekalia. Niespodzianek było jednak więcej.

Nie tylko odchody, Rosjanie zostali 100 litrów luksusowej wódki

Traktujący niemal każde pomieszczenie niczym łazienka żołnierze Władimir Putina umilali sobie czas stacjonowania w murach czarnobylskiej elektrowni... piciem alkoholu. "WSJ" podał, iż pracownicy znaleźli łącznie 100 litrów wysokiej jakoś wódki.

Wcześniej Rosjanie uciekli z innego terenu bez swoich skrzyń, tym razem uciekli z wieloma monitorami wchodzących w skład wyposażenia elektrowni. To, czego nie mogli zabrać ze sobą wojskowi wysłani do Czarnobyla przez Kreml... zwyczajnie zniszczyli.

Czystka w rosyjskiej armii, Władimir Putin podpisał dekret

Władimir Putin podpisał specjalny dekret. Wielka czystka w rosyjskiej armii

CZYTAJ DALEJ

W rozmowie z "WSJ" Ukraińcy podali, że na ścianach pojawiły się graffiti, monitory zostały porozbijane i wyrwane ze ścian, a drzwi połamano. Dodatkowo Rosjanie zabrali wszystkie dyski twarde.

Odczują skutki obecności w Czarnobylu?

Chociaż Polacy nie mają powodów do obaw w związku promieniowaniem nad Polską - na bieżąco kontroluje to Polska Agencja Atomistyki - to już Rosjanie stacjonujący w Czarnobylu mają uzasadnione podstawy do niepokoju.

Ukraińskie media wskazują, że już pod koniec marca Rosjanie obecni w tamtym regionie mieli zacząć odczuwać "pierwsze skutki napromieniowania". Jednym z powodów miało być kopanie okopów bez sprzętu ochronnego.

- Uciekli z elektrowni głównie przez to, że uczestniczenie w walkach przy wysokim poziomie napromieniowania jest bardzo niebezpieczne - wyjaśniał dla "WSJ" Julia Bezdizha, rzeczniczka elektrowni.

Podanego zdania jest Jewhen Kramarenko, szef Państwowej Agencji Zarządzania Strefą Wykluczenia. - Niektórzy odczują to (stacjonowanie w Czarnobylu - przyp. red.) po kilku miesiącach, inni po kilku latach. Ale ostatecznie wszyscy poczują to w pewnym momencie - powiedział jeszcze w kwietniu.

Tak zmieniała się twarz Władimira Putina

Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości

Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wall Street journal, polsatnews.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda ujawnił nowe fakty ws. rakiety z Przewodowa. Pocisków było więcej?

Wiadomości

Andrzej Duda ujawnił nowe wiadomości ws. Przewodowa. Była więcej niż jedna rakieta

Czytaj więcej >
Andrzej Duda zdecydował ws. waloryzacji emerytur i rent

Wiadomości

Andrzej Duda podjął decyzję ws. emerytur i rent. Wiemy, na co mogą liczyć seniorzy

Czytaj więcej >
Goniec.pl

Wiadomości

Senior parodiuje Jarosława Kaczyńskiego. "Trzęsący się dziadek"

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki znów wbił szpilę liderowi PO. "Donald Tusk równa się Angela Merkel"

Wiadomości

Mateusz Morawiecki znów wbił szpilę liderowi PO. "Donald Tusk równa się Angela Merkel"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Marek Suski się nie hamował. Mówił o pomocy Niemiec. "Żałosne tłumaczenia"

Czytaj więcej >
Flickr/Zygmunt Borowski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ordynarny napis na drzwiach Kościoła. Policja wszczęła śledztwo

Czytaj więcej >