Ostatnia okazja dla pracowników. Dziś przepadają ważne przywileje
Wraz z końcem roku mija okazja na skorzystanie z niektórych przywilejów dla pracowników. Warto się zatem pośpieszyć, bo mogą przepaść. O co chodzi? Już tłumaczymy.
Ostatnie chwile, by skorzystać z tego przywileju
Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje w Polsce nowelizacja kodeksu pracy. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na konieczność implementacji unijnych dyrektyw dotyczących równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. W myśl obowiązujących przepisów pracownik, który wychowuje dziecko do lat 14 ma prawo do wykorzystania dwóch dodatkowych dni urlopu opiekuńczego w skali roku - te jednak nie przechodzą na kolejny rok.
ZOBACZ: Taka będzie pogoda w sylwestrową noc. Synoptycy nie mają wątpliwości
Do Tadeusza Rydzyka popłynął strumień pieniędzy. Bajońska suma Katastrofa kamienicy to nie był tragiczny wypadek? W tle sprawa rozwodowaDwa dodatkowe dni wolne
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia.
Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia - czytamy w art. 148 kodeksu pracy.
Trzeba złożyć wniosek
Osoba zainteresowana uzyskaniem dwóch dodatkowych dni urlopu opiekuńczego na dziecko, powinna złożyć stosowne oświadczenie. Pracodawca zazwyczaj udostępnia w zakładzie pracy gotowe druki w tym celu. Jeżeli jednak tak nie jest, wniosek można napisać samodzielnie.
Ze względu na to, że dni urlopu opiekuńczego nie podlegają kumulowaniu się, a więc może z nich skorzystać albo matka dziecka, albo ojciec, ważne jest, by wniosek zawierał informację o rezygnacji z tego przywileju drugiego rodzica.
ZOBACZ: Tragiczne zderzenie trzech pojazdów, wielu rannych. Nie żyje kobieta, ratownicy byli bezradni
Ubiegłoroczna nowelizacja wprowadziła także 5 dni urlopu opiekuńczego, które może wziąć każdy - nie tylko rodzice. Urlop jest bowiem “na członka rodziny”, do której zalicza się też m.in. małżonka. Osoba ta musi potrzebować opieki lub wsparcia z poważnych powodów zdrowotnych oraz zamieszkiwać we wspólnym gospodarstwie domowym. Warto jednak pamiętać, że pięć dni urlopu opiekuńczego nie są dniami płatnymi. Jest on również udzielany tylko w dni robocze, zgodnie z harmonogramem pracy pracownika.