Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od stycznia wejdzie w życie nowy podatek. Wiadomo, kto zapłaci
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 31.10.2024 22:11

Od stycznia wejdzie w życie nowy podatek. Wiadomo, kto zapłaci

pieniądze
Fot. pixabay.com

Już od stycznia 2025 roku w Polsce będzie obowiązywać tzw. podatek minimalny. Opłata na poziomie 15. proc. jest skierowana do konkretnej grupy podatników. Kto będzie musiał zapłacić? Odpowiadamy.

Nowy podatek od stycznia 2024 roku

Od 1 stycznia 2025 roku w życie wejdą przepisy dotyczące obowiązku opłacania tzw. globalnego podatku minimalnego. Celem opłaty jest m.in. przeciwdziałanie agresywnym praktykom podatkowym, takim jak przenoszenie przez korporacje dochodów do krajów o niższym opodatkowaniu, czyli tzw. “rajów podatkowych”. Kogo zatem będzie dotyczyć?

ZOBACZ: Przepracował 50 lat. Ciężko uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS

Polacy rzucili się na nowe świadczenie. Można dostać nawet 1900 zł, niedługo pierwsze wypłaty Jeśli dzisiaj nie złożysz wniosku, to w tym roku nie dostaniesz pieniędzy. ZUS alarmuje, chodzi o ważne świadczenie

Oni będą musieli zapłacić podatek minimalny

Podatek minimalny w wysokości 15 proc. dla największych międzynarodowych grup kapitałowych z rocznymi przychodami przekraczającymi 750 milionów euro. Obowiązek płacenia “daniny” będzie dotyczył zarówno podmiotów dominujących, jak i ich zależnych organów. Podatek dotyczy spółek będących podatnikami podatku CIT, podatnika prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład oraz podatkowych grup kapitałowych.

Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego może przynieść Polsce także korzyści w postaci większych wpływów do budżetu państwa. Bardziej transparentny i jednolity system podatkowy może sprawić, że nasz kraj będzie się cieszył większym zainteresowaniem inwestycjami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polski rząd zwlekał z wprowadzeniem podatku

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzenie grantów gotówkowych zamiast dotychczasowych ulg podatkowych. O ich przyznaniu będzie decydowała skala i lokalizacja inwestycji, a celem jest wprowadzenie większej konkurencyjności na rynku.

Co ciekawe, przepisy dotyczące wejścia w życie globalnego podatku minimalnego miały wejść w życie we wszystkich krajach UE do końca 2023 roku. Polska znalazła się w grupie 4 państw, obok Hiszpanii, Portugalii i Cypru, które tego nie zrobiły. 

W związku z tym Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy w tej sprawie, mówiący o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, który został przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu 24 września. Obciążone mają zostać "jednostki składowe grupy międzynarodowej" lub "grupy krajowej", które w ciągu co najmniej dwóch z czterech ostatnich lat podatkowych osiągnęły przychód grupowy na poziomie minimum 750 mln euro.