Poczta Polska wprowadza zmiany od 1 maja Żródło: Pixabay.com jacqueline macou

Od 1 maja duża zmiana w Poczcie Polskiej. Znikają znaczki z listów poleconych

27 Kwiecień 2021 Bartłomiej CieślakBartłomiej Cieślak

Poczta Polska zapowiedziała duże zmiany, które wejdą w życie już od 1 maja. Klienci muszą być świadomi, ponieważ z listów poleconych znikną znaczki. Oznacza to, że jeśli ktoś zrobił zakupy na zapas, pozostało mu niewiele czasu na ich wykorzystanie.

Dla wielu klientów Poczty Polskiej może to być zaskoczenie, ale już od 1 maja wysyłanie listów poleconych nie będzie wiązało się z koniecznością przyklejania znaczka. Jest to oficjalny komunikat, nie ma więc odwrotu od tej decyzji.

Poczta Polska wprowadza zmiany od 1 maja

- Od 1 maja br. na listach poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym, w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka +R+, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową – czytamy w komunikacie.

Najbardziej odczują to zwykli obywatele, którzy wysyłali listy polecone w placówkach pocztowych. Firmy i klienci, którzy zawarli z Pocztą Polską stosowne umowy, od dawna zwolnieni są z obowiązku naklejania znaczków na listy, ponieważ były one rejestrowane w inny sposób.

Zwykli klienci musieli naklejać masę znaczków, więc zniesienie tego obowiązku będzie dla nich korzystne: wysłanie listu będzie szybsze i mniej uciążliwe.

Nie żyje biskup Jan GałeckiNie żyje biskup Jan GałeckiCzytaj dalej

Problem mogą mieć natomiast klienci, którzy regularnie wysyłają tego typu listy i zrobili zakupy znaczków na zapas. W komunikacie nie podano, czy znaczki te będzie można zwrócić, nie było również mowy o żadnym okresie przejściowym, w którym będzie można je jeszcze wykorzystać.

Znaczki nie znikną jednak z listów nierejestrowanych. W tym przypadku wciąż trzeba będzie kupić i nakleić na kopertę odpowiedniej wartości znaczki. Przesyłki nierejestrowane stanowią 2/3 wszystkich nadawanych listów.

Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia, a więc klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.

Listy polecone można wysyłać na dwa sposoby. Wysyłka priorytetowa dociera zwykle do odbiorcy następnego dnia roboczego, pod warunkiem, że została nadana do godz. 15. Z kolei przesyłka ekonomiczna wiąże się z dłuższym, bo trwającym 3 dni robocze okresem doręczenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money

Następny artykuł