Goniec.pl Wiadomości Oburzające kazanie abp. Jędraszewskiego. Wszystko w Wielki Piątek
Fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Public domain

Oburzające kazanie abp. Jędraszewskiego. Wszystko w Wielki Piątek

29 marca 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

W Wielki Piątek pielgrzymi w Kalwarii Zebrzydowskiej usłyszeli t trakcie kazania oburzające słowa. Abp Marek Jędraszewski nie stronił od wątków politycznych, które połączył z prawem kobiet do decydowania o własnym ciele. Padły słowa mówiące o “holokauście nienarodzonych”.

Wielki Piątek w cieniu polityki

Kościół i wierni rozpoczęli okres Wielkiego Tygodnia. W Wielki Piątek upamiętniana jest męczeńska śmierć Jezusa. To właśnie z tego powodu w Kalwarii Zebrzydowskiej pojawili się pielgrzymi.

Podczas uroczystości w Wielki Piątek homilię wygłosił metropolita krakowski. Abp Marek Jędraszewski mimo okresu świątecznego nie skupił się tylko na biblijnym nauczaniu, a również na polityce . Głównym tematem kazania była konieczność ochrony życia od samego poczęcia.

Licznik zatrzymał się na 200 km/h. 18-latek nie żyje

Abp Marek Jędraszewski wygłosił dla pielgrzymów homilię

Abp Marek Jędraszewski zwrócił się do pielgrzymów w ostrych słowach dotyczących tego, że współczesna Europa odwróciła się od wiary. Metropolita krakowski wskazał, że ludzie na starym kontynencie nie chcą mieć nic wspólnego ani z Ewangelią, ani z Chrystusem i Bogiem . Zdaniem hierarchy wiara określana jest obecnie mianem zabobonu .

ZOBACZ : Problemy papieża Franciszka. Zwrócili uwagę na szczegóły i śmierć Jana Pawła II

- Ten proces rugowania Ewangelii z duchowości ludzi przynależących do świata zachodniej kultury trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy, korzystając z wszelkich kolejnych możliwości środków edukacji i społecznego przekazu. Skutki tego procesu są niekiedy przerażająco tragiczne, wręcz krwawe - grzmiał abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Metropolita krakowski sięgnął po cytat z Fiodora Dostojewskiego. Pisarz wskazywał, że “jeśli Boga nie ma, to wszystko jest dozwolone”. Z tego punktu abp Marek Jędraszewski rozpoczął wątek konieczności bronienia życia od samego poczęcia i planów władzy dotyczącej dania kobietom prawa do decydowania o własnym ciele.

Metropolita krakowski mówił o "holokauście dzieci"

Kapłan w kazaniu dla pielgrzymów opierał swoje twierdzenia o wiedzę biologiczną. Wskazywał, że już w momencie poczęcia, nauka nazywa płód człowiekiem . Niewierzący odrzucają jednak takie spojrzenie na sprawę i krzyczą niczym tłum zgromadzony przed Piłatem.

ZOBACZ : Ile dać na tacę w Wielkanoc? Odpowiedź może zaskoczyć

- Tym krzykiem usiłują także zdobyć sobie poklask i kolejne punkty w partyjnych rankingach. A niektórzy rządzący nie chcą się im wprost narazić, uciekając się do piłatowego gestu umycia rąk - usłyszeli wierni w Wielki Piątek.

Nie był to jednak koniec politycznego akcentu w kontekście prawa aborcyjnego i koncepcji awaryjnej. Abp Marek Jędraszewski wskazywał, że to jak oceniana jest cywilizacja zależne jest od podejścia do kwestii życia i ochrony bezbronnych.

- Kochający Polskę kalwaryjscy pielgrzymi, w Wielki Piątek 2024 roku, kiedy niektórzy aktualnie rządzący naszym krajem w imię wolności kobiet usiłują zafundować naszemu narodowi kolejny holokaust dzieci nienarodzonych , z wielkim bólem powtarzamy za św. Janem Pawłem II Wielkim: naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości - dodał metropolita krakowski.

Źródło: PAP

Ksiądz zniszczył pogrzeb babci. Miała to być zemsta za zbyt niską ofiarę
Tadeusz Rydzyk zamyka interes? Pojawił się komunikat
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport