Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 28.10.2021 07:13

Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Nowy zapis w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych okazał się bardzo kontrowersyjny. Chodzi o kwestię własności nagrobka. Może się okazać, że już wkrótce nie będą one należały do rodzin zmarłych, a do właścicieli cmentarzy.

Sprawę ujawnił "Super Express", który dokładnie przyjrzał się ustawie. Ze zmianami nie zgadzają się również członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Nowy pomysł rządu. Obywatele nie będą mieli nagrobków na własność

W tej chwili wykupywanie miejsca na cmentarzu wiąże się z jego użytkowaniem, dopóki nie postawimy na nim nagrobka. Dopiero po tym akcie stajemy się właścicielami danego kawałka ziemi.

Art. 91 ust. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który przytoczył "Super Express" zaskakuje nie tylko wizytujących cmentarze, ale również zarządzających.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu - brzmi zapis. Rząd nie wyjaśnił intencji stojących za nowym zapisem. Zmian ma być również o wiele więcej.

Nowe rządowe pomysły

- Chory pomysł. Zasada jest prosta, to co w ziemi jest własnością cmentarza, to co nad ziemią - w sensie nagrobki - należy do dysponenta. Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela. Gdy postawię pomnik za 10 tys. zł, a później stwierdzę, że mi się nie podoba i go zdemontuje, to czy w tym momencie okradam właściciela cmentarza? - twierdził w rozmowie z "Super Expressem" Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Nowe zmiany będą też dotyczyły wprowadzenia nowego stanowiska koronera, centralnego rejestru pochowanych, jak i również możliwość chowania osób zasłużonych poza cmentarzami.

Dodatkowym przepisem ma być ograniczenie tzw. garażowców - firmy będą musiały posiadać własny karawan, chłodnię i salę pożegnań.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl

Tagi: