Nowelizacja kodeksu pracy. W planach dodatkowe dni wolne
Zbliża się rewolucja w urlopach. Z doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że urlop rodzicielski zostanie wydłużony, a wszyscy zatrudnieni otrzymają dodatkowe dni bezpłatnego urlopu. Zmiany korzystne dla pracowników wymusza regulacja przyjęta na poziomie Unii Europejskiej.
Zmiany zostały uwzględnione w nowelizacji kodeksu pracy. Dokument, który dostosowuje polskie przepisy do unijnych pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych.
Dłuższy urlop rodzicielski. Jest jeden haczyk
Nowelizację kodeksu pracy wymusza unijna dyrektywa work-life balance. Jej celem jest zapewnienie większej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy. Czas na wprowadzenie zmian upływa w sierpniu 2022 r.
W planach są ogromne zmiany w opiece nad dzieckiem. Nowelizacja kodeksu pracy zakłada, że to ojcowie będą mieli zagwarantowane dni wolne, aby zajmować się pociechą. W proponowanych przepisach czytamy, że Polacy zyskają aż 9 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli ojciec nie wykorzysta dni wolnych, to przepadną. Jednak zmiany dotyczące ojców nie wpływają na dotychczasowe uprawnienia matek. Kobiety, które urodziły dziecko w dalszym ciągu będą mogły korzystać z rocznych urlopów.
Dodatkowe dni urlopu, ale pod pewnymi warunkami
Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika także, że wszyscy zatrudnieni zyskają dodatkowe pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. W tym czasie będą mogli opiekować się niesamodzielnymi członkami rodziny m.in. dziadkami.
Poza tym każdy pracownik będzie miał prawo skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy w przypadku nagłej choroby lub wypadku. Za te dni otrzyma połowę regularnego wynagrodzenia.
Dni ustawowe wolne od pracy. Kiedy wziąć urlop na długi weekend?
Warto także pamiętać o dniach ustawowo wolnych od pracy. W tym roku kalendarz świąt prezentuje się dość korzystnie. Najbliższe dni wolne od pracy wynikają z obchodów Świąt Wielkanocnych (17-18 kwietnia).
W tym roku pechowo wypada 1 maja. W związku z tym, że Święto Pracy obchodzimy tym razem w niedzielę, to pracownikom nie należy się z tego tytułu dzień w wolny w innym terminie.
Jednak pracujący będą mogli odpocząć 3 maja, ponieważ Święto Konstytucji 3 maja wypada we wtorek. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby cieszyć się długim weekendem.
Z kolei 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to poniedziałek. W tym roku Wszystkich Świętych (1 listopada) obchodzimy we wtorek, a Święto Niepodległości (11 listopada) - w piątek. Mniej korzystnie układa się kalendarz świąteczny, ponieważ pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada w niedzielę (25 grudnia).
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
"Lex Kaczyński" trafi do kosza? Posłowie klubu PiS coraz mniej chętni je poprzeć
Wrzucili do puszki 50 tys. zł i patrzyli na reakcję wolontariuszy WOŚP
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", money.pl