Goniec.pl
Andrzej Duda podpisał decyzję, odwołał ambasadora RP w Czechach

Piotr Molecki/East News

Spełniła się zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Andrzej Duda zdecydował się podpisać pod ważną decyzją

31 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Potwierdzone informacje wprost z Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda przychylił się do decyzji premiera. Dyplomata Mirosław Jasiński stracił fotel ambasadora po tym, jak w nieprzychylnych słowach skomentował działania polskiego rządu. Podpis prezydenta przesądził o jego dalszej byłego już ambasadora.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis, który odwołał Mirosława Jasińskiego z funkcji ambasadora RP w Czechach. To finał sprawy z początku stycznia, gdy dyplomata podzielił się osobistą opinią w sprawie Turowa. Nie była ona korzystna dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Czarnek

Czarnek podał datę powrotu do nauki stacjonarnej

CZYTAJ DALEJ

- Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi - przekazał 6 stycznia Piotr Müller. To właśnie tego dnia opublikowany został wywiad Mirosława Jasińskiego w "Deutsche Welle".

CHCESZ Z NAMI WESPRZEĆ WOŚP? TUTAJ MOŻESZ TO ZROBIĆ

Co ważne, deklaracja, że ambasador RP w Czechach straci swoje stanowisko padła tego samego dnia. W godzinach wieczornych informację tę potwierdził wtedy rzecznik rządu (więcej na temat tej sprawy przeczytać możesz >pod tym linkiem<).

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Andrzej Duda odwołał ambasadora RP w Czechach

W poniedziałek Radio Wrocław podało informację, iż prezydent Andrzej Duda przychylił się do wcześniejszej deklaracji Mateusza Morawieckiego. Premier na początku stycznia ustami rzecznika rządu przekazał, że wszczyna wobec Mirosława Jasińskiego specjalne procedury.

Ich celem było pozbawienie dyplomaty fotela ambasadora RP w Czechach. W poniedziałek Andrzej Duda miał podpisać oficjalną decyzję.

Pokłosie krytycznego dla rządu wywiadu

6 stycznia portal onet.pl skontaktował się z dyplomatą, który znalazł się na celowniku szefa rządu i m.in. Anny Zalewskiej - polityczka PiS wprost stwierdziła, że Mirosław Jasiński dopuścił się "zdrady dyplomatycznej" i domagała się "natychmiastowej dymisji".

Według relacji Mirosława Jasińskiego premier Mateusz Morawiecki przed ogłoszeniem rozpoczęcia procedury pozbawiającej go funkcji ambasadora RP nie zdecydował się z nim skontaktować i osobiście poinformować o skutkach krytycznego wywiadu.

- Moje odwołanie tego nie zmieni - deklarował były już ambasador RP w Czechach - Turów powinien być załatwiony na poziomie ekspertów obu rządów - bronił swojego stanowiska Mirosław Jasiński, który 31 stycznia decyzją prezydenta Andrzeja Dudy przestaje reprezentować Polskę w Pradze.

Co znalazło się w wywiadzie, który kosztował ambasadora fotel?

Kwestia Turowa i sporu z Czechami była dla Mirosława Jasińska sprawą kluczową. W wywiadzie dla "Deutsche Welle" na początku stycznia padły słowa, które mocno wzburzyły polityków PiS w tym samego szefa rządu.

- Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier - powiedział dla "Deutsche Welle" na początku stycznia ówczesny ambasador RP w Czechach.

To nie koniec krytycznego stanowiska Mirosława Jasińskiego wobec działań polskiej strony. - Nie wierzę w to, żeby wielkiej kopalni nie było stać na zrobienie wodociągu dla kilkudziesięciu gospodarstw - dodawał dyplomata.

Już po tym, jak rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił "rozpoczęcie procedury odwołania" Mirosław Jasiński zadeklarował, że "nie żałuje tego, co powiedział".

Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Nie wiedział, że na swoich filmach ujawnia tak dużo. Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Willa pod Lublinem należąca do Przemysława Czarnka wyceniana jest na milion złotych. W oświadczeniu ministra edukacji przeczytać można, że dom, gdzie wolne chwile spędza polityk, ma "skromne" 220 mkw.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Goniec.pl

Wiadomości

Zapytaliśmy Polaków o 30 mln zł dla polskich piłkarzy. "Daj pan spokój!" [SONDA]

Czytaj więcej >
PIOTR KOWALCZYK/East News

Wiadomości

Lech Wałęsa: "Donald Tusk nigdy nie pracował". Mocne słowa byłego prezydenta

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Jacek Kurski postawił warunki Kaczyńskiemu. Prezes PiS jasno odpowiedział

Czytaj więcej >
Pixabay/beejees

Wiadomości

Skarb Państwa zabierze emerytowi dorobek życia. "Brudne złodziejskie łapy"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ważne informacje o emeryturach i 500 plus przed świętami. Prezes ZUS potwierdza

Czytaj więcej >
Fb/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu

Wiadomości

Śląskie: Przyczepa wypięła się z tira i uderzyła w osobówkę. Nie żyją 3 osoby

Czytaj więcej >