Niesłychane sceny na chwilę przed pogrzebem papieża Franciszka. Nagranie i zdjęcia mówią same za siebie

Mija już kolejny dzień od śmierci papieża Franciszka. Dziś, 26 kwietnia, odbędzie się pogrzeb Ojca Świętego, na który już od wczesnych godzin przybywają tłumy wiernych, którzy pragną oddać hołd papieżowi. Portal Vatican News opublikował na swoim profilu na X to, co dzieje się w Watykanie od samego rana.
Podano przyczynę śmierci papieża Franciszka
W lutym 2025 roku papież był hospitalizowany z powodu zapalenia oskrzeli, które przekształciło się w obustronne zapalenie płuc. Podczas pięciotygodniowego pobytu w szpitalu cierpiał również na niewydolność nerek i dwukrotne ostre niewydolności oddechowe. Po wypisie 23 marca wrócił do Watykanu, gdzie kontynuował rekonwalescencję.
W Niedzielę Wielkanocną, 20 kwietnia, dzień przed śmiercią, papież udzielił ostatniego błogosławieństwa "Urbi et Orbi” z loggii Bazyliki św. Piotra, mimo widocznego osłabienia. Jego ostatnie słowa, skierowane do osobistego pielęgniarza Massimiliano Strappettiego, brzmiały: „Dziękuję, że pozwoliłeś mi wrócić na Plac”. Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 czasu lokalnego w swojej rezydencji w Domus Sanctae Marthae w Watykanie. Miał 88 lat. Przyczyną śmierci był udar mózgu, który doprowadził do śpiączki i nieodwracalnego zatrzymania krążenia.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.


26 kwietnia pogrzeb papieża Franciszka. W Polsce ogłoszono żałobę narodową
Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, ceremonia ma mieć skromny charakter. Zrezygnowano z tradycyjnej trumny potrójnej na rzecz prostego drewnianego sarkofagu wyłożonego cynkiem. Po mszy trumna zostanie przewieziona do Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, gdzie papież zostanie pochowany w niszy bocznej nawy, między Kaplicą Paulińską a Kaplicą Sforzów. To pierwszy przypadek od ponad stu lat, gdy papież został pochowany poza Bazyliką Świętego Piotra.
W związku ze śmiercią papieża Franciszka, prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową w Polsce na dzień 26 kwietnia 2025 roku, który jest jednocześnie dniem pogrzebu papieża w Watykanie. W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu na wszystkich budynkach administracji publicznej. Stacje telewizyjne i radiowe zmienią ramówki, rezygnując z programów rozrywkowych na rzecz transmisji pogrzebu oraz audycji poświęconych pamięci papieża. Zalecano również odwoływanie imprez masowych, kulturalnych i sportowych.
ZOBACZ TAKŻE: Zaczęło się o północy. Kandydaci na prezydenta zawiesili kampanię w dzień żałoby narodowej
Niewyobrażalne sceny w Watykanie
Pogrzeb papieża Franciszka rozpocznie się w sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, o godzinie 10:00 czasu polskiego na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Mszy żałobnej przewodniczyć będzie kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.
Czym bliżej do terminu uroczystości, tym coraz więcej ludzi gromadzi się w Rzymie, o czym poinformowało nas konto Vatican News na portalu X:
Od bardzo wczesnych godzin ludzie tłumnie zbierają się przed wejściem na Plac Świętego Piotra i Via della Conciliazione. Przybyli na pogrzeb.
Kilka minut później Vatican News poinformowało również, że otworzono Via del Conciliazione, czyli szeroką reprezentacyjną aleja w Rzymie, prowadzącą bezpośrednio z Castel Sant’Angelo (Zamek Świętego Anioła) do Placu Świętego Piotra w Watykanie. Na filmiku widać wiele osób, które biegną w stronę miejsca uroczystości.



































