Goniec.pl
Dawid Duszman

Getty Images

Nie żyje Dawid Duszman

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

W wieku 98 lat zmarł Dawid Duszman, ostatni z wyzwolicieli obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jako 21-latek pomógł uratować około 7 tysięcy ludzkich istnień. Świat żegna wielkiego bohatera II wojny światowej.

Pochodzący z ZSRR Dawid Duszman walczył na frontach II wojny światowej, był weteranem bitwy pod Stalingradem. Zmarł w Monachium, gdzie mieszkał od wielu lat. Bohater został pożegnany przez ocalałą z Holocaustu

Nie żyje Dawid Duszman

- Każdy świadek tej epoki, który nas opuszcza, jest wielką stratą, ale pożegnanie z Dawidem Duszmanem jest szczególnie bolesne. Był jednym z wyzwolicieli obozu koncentracyjnego jako bohater Auschwitz i uratował niezliczoną liczbę istnień ludzkich - podkreśliła przewodnicza gminie żydowskiej w Monachium

27 stycznia 1945 roku Dawid Duszman uczestniczył w wyzwoleniu obozu Auschwitz w okupowanej wówczas przez hitlerowców Polsce. Dzięki niemu i jego towarzyszom ocalało około 7 tysięcy osób. Weteran miał wówczas zaledwie 21 lat.

W 1951 roku mężczyzna ukończył studia medyczne i sportowe. Wkrótce został najlepszym szermierzem w ZSRR, a w latach 1952-1988 był trenerem kobiecej drużyny w tej dyscyplinie sportu.

Meghan Markle

Meghan Markle urodziła córkę

CZYTAJ DALEJ

Właśnie jako trener szermierek był obecny podczas kryzysu z zakładnikami na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku, kiedy to członkowie izraelskiej drużyny olimpijskiej zostali wzięci jako zakładnicy i zamordowani przez członków palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień.

- Jestem głęboko zasmucony śmiercią Dawida Duszmana. Kiedy spotkaliśmy się w 1970 roku, natychmiast zaoferował mi swoją przyjaźń i rady, pomimo swoich doświadczeń wojennych i Auschwitz - głęboko ludzki gest, którego nigdy nie zapomnę - przekazał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, były niemiecki szermierz i mistrz olimpijski z 1976 roku Thomas Bach.

Dawid Duszman niemal do ostatnich dni życia był gościem licznych szkół. Podczas spotkań dzielił się z uczniami historią swojego życia. Do dnia 94. urodzin prawie codziennie chodził do swojego klubu szermierczego w Monachium, aby udzielać lekcji.

Odejście tak zasłużonego człowieka jest ogromną stratą zarówno dla obywateli jego ojczyzny, jak i dla Polaków - wielu z naszych rodaków zawdzięcza mu czas spędzony z członkami rodziny, którzy ocaleli po wyzwoleniu obozu w Auschwitz.

Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom, towarzyszom broni oraz podopiecznym Dawida Duszmana składamy najszczersze kondolencje.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Zrobiła babci z pozoru niewinne zdjęcie. Odkryła, że stoi za nią zmarły dziadek

  • Na południu Polski z ogromną siłą wystąpiło gradobicie

  • Marian Lichtman opublikował mocny wpis. Miał otrzymać SMS-a od menadżera Krzysztofa Krawczyka

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >