Goniec.pl
sejm

Jakub Kaminski/East News

Najnowszy sondaż. PiS wciąż na czele

25 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prawo i Sprawiedliwość ciągle na czele sondaży partyjnych. Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na poparcie ponad 37 procent głosujących. Mimo tego, Zjednoczona Prawica nie ma powodów do zadowolenia, bo inne badanie wskazuje, że jej słupki topnieją. Umacnia się też Szymon Hołownia.

Najnowszy sondaż United Surveys opublikowała Wirtualna Polska. Badanie wykonano w piątek, 22 października. Wynika z niego jednoznacznie, że wraz z zaostrzaniem się walki politycznej, rośnie także mobilizacja wyborców poszczególnych partii.

TVP

Gwiazda TVP podejrzana o handel dziećmi

CZYTAJ DALEJ

PiS wciąż na czele sondaży

Wyniki sondażu dla WP mogą zadowalać partię rządzącą, na którą zagłosowałoby 37,1 proc. respondentów. Oznacza to, że PiS odnotowuje wzrost poparcia o 1,7 pkt. procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem pracowni United Surveys. Ponadto, spadek zalicza główny konkurent partii, KO.

Na koalicję PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych swój głos oddałoby 23,3 proc. wyborców, czyli o 2,6 pkt. procentowego mniej niż ostatnio. Z kolei Polskę 2050 poparłoby 12 proc. respondentów, czyli aż o 2,2 pkt. procentowego więcej. Umacnianie się Szymona Hołowni może martwić PiS, który w ostatnich miesiącach myślał, że na dobre stłamsił nową opozycyjną siłę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Czwarte miejsce w sondażu zajęłaby Lewica z 8-procentowym poparciem. Poza tym, w parlamencie znalazłyby się także PSL (6,2 proc. głosów) oraz Konfederacja (6,1 proc.).

Są jednak powody do zmartwień

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki badania pracowni Social Changes dla portalu wpolityce.pl. Co prawda, potwierdza się, że PiS na razie nie ma sobie równych i znacznie przoduje w sondażach z wynikiem aż 39 proc., jest to jednak rezultat o 1 pkt. procentowy słabszy niż w poprzednim badaniu.

Tymczasem umocnieniu ulegają partię opozycyjne. KO odnotowuje stałe poparcie na poziomie 26 proc., wzrasta natomiast wynik Polski 2050, na którą zagłosowałoby 13 proc. respondentów.

Na dalszych miejscach w sondażu uplasowały się Konfederacja, którą wskazało 8 proc. badanych (wzrost o 1 p.p.) oraz Lewica z 7-proc. poparciem (bez zmian).

Gorzko dla Zjednoczonej Prawicy przedstawia się także sondaż pracowni Kantar Public. Wynika z niego, że różnica między PiS a KO jest niewielka. Partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowuje 32 proc. poparcia, natomiast ugrupowanie Donalda Tuska - 25 proc.

Opozycja przejmuje większośc mandatów

Ponadto, mało optymistycznie dla Zjednoczonej Prawicy jawi się wynik badania IBRIS-u dla "Rzeczpospolitej". Poparcie dla PiS wzrasta w nim z 34 proc. do 36 proc., ale lepszy wynik odnotowuje także KO, która goni rywala. Słupki rosną także w przypadku Polski 2050 i Lewicy.

Oznacza to, że po wstępnym przeliczeniu na mandaty metodą D'Hondta, opozycja nawet startując osobno i bez PSL, miałaby o około 40 mandatów więcej niż PiS i Konfederacja.

Czarne scenariusze dla koalicji rządzącej potwierdzają politolodzy. Eksperci są zgodni co do tego, że gdyby wybory odbywały się w najbliższym czasie, PiS co prawda miałby najlepszy wynik, ale aby uzyskać większość w Sejmie, musiałby liczyć na podobne zbiegi okoliczności jak te w 2015 roku.

6 lat temu wiele głosów było "zmarnowanych", bo progu wyborczego nie przekroczyła Zjednoczona Lewica, a Nowoczesna biła się o elektorat z PO, czyli największym konkurentem partii Jarosława Kaczyńskiego.

Niepewna przyszłość PiS

Wciąż dobre wyniki PiS to zasługa kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej i decyzji podjętych w tym temacie przez obecne władze. Wydarzenia z pogranicza pozwoliły na podtrzymanie sprzyjających notowań, gdyż elektorat prawicowy z zadowoleniem przyjął informację o wprowadzeniu stanu wyjątkowego i zdecydowany opór rządu wobec migrantów.

Warto jednak mieć na uwadze, że przed nami poważny kryzys w gospodarce, który już odbija się na codziennym życiu Polaków. Wzrastająca inflacja może więc przykryć wkrótce działania PiS w walce z reżimem Łukaszenki. Niewykluczone, że od przyszłego roku zaobserwujemy pewien odpływ wyborców PiS, jednak zamiast zasilić elektoraty innych ugrupowań, zupełnie wypadną oni z grona czynnych wyborców.

Niebywała wiadomość tuż przed Wszystkimi Świętymi. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Slajd 1 z 5

Goniec.pl

Znicze dla wymagających

W ofercie Biedronki znalazły się znicze dla najbardziej wymagających klientów. Osoby dysponujące grubszymi portfelami mogą pokusić się o zakup eleganckich, białych serc za 17,99 zł. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: natemat.pl, Onet, WP

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

1 grudnia o godz. 19 ruszają protesty "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!"

Czytaj więcej >
Poznań: pożar w kamienicy przy ul. Stawnej

Wiadomości

Poznań: Pożar w kamienicy. Ewakuowano 19 osób

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski ujawnił wyniki kontroli NFZ w szpitalu w Pszczynie po śmierci 30-letniej Izabeli

Wiadomości

Czytanie ustawy i protesty pod Sejmem. Maja Staśko: "W świetle prawa mordowanie kobiet będzie legalne"

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Zbrodnia miłoszycka. Jest wyrok sądu apelacyjnego

Czytaj więcej >
Politycy PiS tłumaczą Jarosława Kaczyńskiego

Wiadomości

"Prezes jest zapracowanym człowiekiem". Politycy PiS odpowiadają na zarzuty wobec Kaczyńskiego

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski ujawnił, dlaczego rząd zaostrzył obostrzenia

Wiadomości

Zaostrzenie obostrzeń ma ograniczyć mobilność. Adam Niedzielski ujawnił motywy rządu

Czytaj więcej >