Goniec.pl

Iberion

Najlepsze miesiące do przejścia na emeryturę. Jak być do przodu nawet o kilkaset złotych?

19 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Osiągnięcie wieku emerytalnego i odejście z pracy nigdy nie jest łatwym momentem po latach aktywnego funkcjonowania w zawodzie. Perspektywa dołączenia do grupy seniorów pobierających świadczenia z ZUS, którzy należą do najbardziej dotkniętych galopującą inflacją, może niejednemu spędzać sen z powiek, ale wcale nie musi być aż tak bolesna, jak nam się wydaje. Wystarczy tylko rozsądnie zaplanować przejście na emeryturę i skorzystać z przysługujących przywilejów. Wówczas w naszych kieszeniach może zostać nawet o kilkaset złotych więcej.

Tegoroczne wskaźniki korzystne dla seniorów

Życie polskich emerytów nie jest usłane różami, a zwłaszcza, od kiedy nadzwyczajnego rozpędu nabrała odnotowywana inflacja. Optymistycznie nie jawią się też dane dotyczące średniej długości życia w Polsce, ale, paradoksalnie, te przytłaczające wskaźniki mogą być wdzięcznym sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy w tym roku osiągną wiek emerytalny i postanowią zakończyć zawodową aktywność.

Co logiczne i oczywiste, wysokość świadczeń seniorów zależy przede wszystkim od uzbieranego przez nich kapitału emerytalnego, ale nie jest tajemnicą, że poddawana jest fluktuacjom, na które wpływ mają także różne wskaźniki, w tym m.in. waloryzacja składek i emerytur. W tym roku ta ostatnia będzie wyjątkowo korzystna dla dołączających do grona emerytów z uwagi na wysoki wzrost cen towarów i usług.

Waloryzacja wyniesie ok. 15 proc. Ostateczna wartość będzie zależeć jeszcze od wskaźnika wzrostu wynagrodzeń - prognozuje w rozmowie z portalem businessinsider.pl Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK, założyciel inicjatywy Debata Emerytalna.

Co istotne, rząd zaplanował, że najbliższa waloryzacja będzie waloryzacją procentowo-kwotową. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, że najniższe emerytury zostaną podwyższone kwotowo o co najmniej 250 złotych.

Tablice trwania życia wpływają na wysokość świadczeń

Kolejnym ważnym z punktu widzenia przyszłych świadczeniobiorców czynnikiem jest wspomniane już średnie dalsze trwanie życia, które wylicza Główny Urząd Statystyczny po to, by następnie zmienić corocznie z dniem 1 kwietnia. To przez tę wartość dzielone są zgromadzone w ZUS i zwaloryzowane składki oraz kapitał początkowy zainteresowanego.

Pandemia koronawirusa, choć niezwykle dotkliwa i uciążliwa, była pod tym względem korzystna dla nowych emerytów, bowiem znacznie podwyższyła śmiertelność i tym samym skróciła dalsze trwanie życia. Dzięki temu mogli oni cieszyć się wyższymi świadczeniami.

W 2022 roku zgonów było już mniej, co oznacza, że wskaźnik znów ulegnie wydłużeniu, ale warunki i tak będą o wiele lepsze niż te sprzed pandemii.

Można szacować, że nowe tablice, na podstawie danych za 2022 r., nie będą drastycznie niekorzystne w porównaniu z tymi obecnymi - uważa Oskar Sobolewski. Nie zmienia to jednak faktu, że te stosowane do 1 kwietnia br. będą korzystniejsze, co warto wykorzystać.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Zbierając wszystkie argumenty, łatwo można wywnioskować, że najkorzystniejszym momentem do przejścia na emeryturę będzie luty 2023 r.

- Osoby, które mogą przejść na świadczenie, np. 27 lutego br. będą objęte obecnie obowiązującymi, korzystnymi tablicami dalszego trwania życia, a ich świadczenie obejmie automatycznie ok. 15-procentowa, marcowa waloryzacja. Na dodatek, w kwietniu dostaną 13 emeryturę - informuje businessinsider.pl.

Jak wskazuje dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, waloryzacja obejmie świadczenia, które będą wypłacane na dzień 1 marca, więc dotyczyć będzie także tych osób, które emeryturę będą pobierać od zaledwie kilku dni.

Przykładowo, w przypadku 65-latka, który uzbierał 500 tys. zł zwaloryzowanego kapitału emerytalnego i przejdzie na emeryturę w lutym, po marcowej waloryzacji świadczenie wyniesie ok. 2 900 zł. Jeżeli zaś przejdzie on na emeryturę w kwietniu, otrzyma już tylko ok. 2 450 zł (przyjmując hipotetyczne, uprawdopodobnione wartości tablic trwania życia i waloryzacji składek).

Jeśli nie luty, to lipiec

Wszyscy ci, którzy w lutym nie będą jeszcze mogli przejść na emeryturę, nie mają powodów do żalu. W tym roku nadarzy się jeszcze jedna korzystna okazja do skorzystania z przywileju rezygnacji z zawodowej aktywności, a będzie nią lipiec br.

Oczywiście, przyszły emeryt nie będzie już mógł skorzystać z wysokiej, marcowej waloryzacji ani z trzynastej emerytury , ale będzie miał zwaloryzowany kapitał zgromadzony w ZUS (częściowo na podstawie inflacji). Waloryzację składek przeprowadza się corocznie od 1 czerwca.

- Można spodziewać się, że tegoroczna waloryzacja, przyniesie wyraźne korzyści. Przemawia to za tym, aby czekać z przejściem na emeryturę do lipca. Dotyczy to w szczególności osób, które osiągają wiek emerytalny np. w kwietniu, czyli tych, których będą dotyczyć już nowe tablice dalszego trwania życia - podsumowuje Oskar Sobolewski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: businessinsider.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Polska

Ulga mieszkaniowa może cię zaskoczyć, warto o tym pamiętać. Rozliczysz się z podatku i zyskasz sporo pieniędzy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]