Nagranie z polskiego lasu obiegło świat, ludzi aż zamurowało. Piszą o tym nawet czołowe media w USA

Tajemnicze nagranie z polskiego lasu wywołało poruszenie wśród badaczy i miłośników przyrody. Uchwycone na kamerze sceny szybko obiegły media społecznościowe, przyciągając uwagę także zagranicznych serwisów informacyjnych. Co takiego udało się zarejestrować i dlaczego wzbudziło to tak duże zainteresowanie?
Niecodzienne odkrycie w polskim lesie
W jednym z polskich lasów doszło do niezwykłego zdarzenia, które przyciągnęło uwagę nie tylko krajowych, ale i zagranicznych mediów. Niespodziewane nagranie, zarejestrowane przez badaczy zajmujących się obserwowaniem przyrody, wywołało szeroką dyskusję wśród ekspertów i miłośników dzikiej fauny.
Zarejestrowane na wideo sceny szybko obiegły media społecznościowe, budząc zachwyt i ciekawość internautów. Materiał przykuł uwagę także zagranicznych agencji informacyjnych. Co takiego wywołało zamieszanie?
Rzadkie czarne wilki w polskich lasach
Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund opublikowała nagranie, na którym widać dwa czarne wilki przechodzące przez strumień w jednym z polskich lasów. Rejestracja została wykonana przez Joannę Toczydłowską, która początkowo zamontowała kamerę w celu obserwacji bobrów. Tymczasem udało jej się uchwycić wyjątkowe ujęcia rzadkich czarnych wilków, prawdopodobnie rodzeństwa. Organizacja planuje przeprowadzenie badań genetycznych, aby dowiedzieć się więcej o ich pochodzeniu.
To coś nowego i niezwykłego - powiedziała Joanna Toczydłowska w rozmowie z AP. Roman Gula, szef projektu monitoringu wilków w organizacji.
Dla ludzi to nowe zjawisko. Edukacja jest jednym z naszych głównych, głównych celów - podkreśliła.
Międzynarodowe zainteresowanie odkryciem
Nagranie nie umknęło uwadze największych światowych mediów. Informację o czarnych wilkach opublikowały m.in. CBS News, AP News oraz inne amerykańskie portale, takie jak FOX 31 z Denver czy WKBN 27 Youngstown. W relacjach podkreślano, że czarne umaszczenie wilków w Europie jest niezwykle rzadkie ze względu na ograniczoną różnorodność genetyczną.
Według informacji przekazanych przez AP News, wilki w Polsce niemal wyginęły w latach 50. XX wieku, ale ich populacja zaczęła się odradzać, zwłaszcza w centralnej części kraju.
Większość wilków w Polsce jest szara z czerwonymi lub czarnymi akcentami. Czarne futro pochodzi z mutacji genetycznej, która prawdopodobnie wystąpiła u udomowionych psów tysiące lat temu - zauważa AP News.
Na profilu CBS News informacja o odkryciu niezwykłych zwierząt wywołała liczne reakcje. Post zebrał niemal 1000 polubień, 89 udostępnień i 40 komentarzy. Internauci nie kryli emocji.
"Nierealne", "Piękne zwierzęta", "Miałam szczęście zobaczyć jednego w Wyoming", "Mam nadzieję, że nikt ich nie zabije" - pisali użytkownicy w sieci.
Tajemnica czarnego futra
Skąd wzięły się czarne wilki w Polsce? Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund wyjaśniła, że nietypowe umaszczenie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z genem K-locus, a dokładniej z jego wersją (allelem) KB, który powoduje nadprodukcję melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemne ubarwienie sierści.
W Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych co najmniej połowa populacji wilków ma czarne futro, jednak w Europie jest to zjawisko wyjątkowo rzadkie. Z tego względu organizacja postanowiła nie ujawniać dokładnej lokalizacji lasu, w którym dokonano nagrania, aby chronić zwierzęta przed potencjalnym zagrożeniem ze strony kłusowników.
Eksperci planują dalsze obserwacje i analizę genetyczną znalezionych okazów, co może dostarczyć nowych informacji na temat pochodzenia i adaptacji tych niezwykłych drapieżników.





































