Superkomórka burzowa nad Polską. Zalane ulice, braki prądu, wojsko w akcji

Wielki Piątek przyniósł niebezpieczne zjawiska pogodowe w wielu regionach Polski. Silne burze, intensywne opady deszczu, grad oraz porywisty wiatr doprowadziły do licznych podtopień i szkód. Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce na Podkarpaciu, gdzie do usuwania skutków żywiołu zaangażowano wojsko. Synoptycy ostrzegają, że burze mogą mieć cechy superkomórek i apelują o ostrożność.
Alarmy IMGW objęły połowę kraju. Burze, grad i podtopienia
W piątkowe popołudnie warunki pogodowe gwałtownie się pogorszyły. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przed silnymi burzami, intensywnym deszczem i możliwym gradem, ostrzegał mieszkańców aż 10 województw. Alerty pierwszego stopnia objęły znaczną część Polski.
Na liście IMGW pojawiły się województwa : podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, łódzkie oraz częściowo: mazowieckie, lubelskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. Mieszkańcy tych regionów mierzą się z intensywnymi opadami, porywistym, sięgającym nawet 80 km/h wiatrem oraz lokalnie również z gradem.
Wydane zostały również ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące możliwego, gwałtownego wzrostu poziomu rzek w województwach : podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i mazowieckim.
Polacy dostają fałszywe SMS-y z wezwaniem do zapłaty. Ważne ostrzeżeniePodkarpacie najmocniej poszkodowane. W akcji wojsko i straż
To właśnie Podkarpacie najbardziej odczuło skutki przejścia burzowego frontu. Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach: przemyskim, jarosławskim i lubaczowskim, gdzie silny wiatr i intensywne opady spowodowały liczne zalania oraz powalenie drzew..
Na szczęście nikt nie został ranny - podaje rzeszowska PSP w komunikacie na platformie “x.com”
Władze lokalne informują o zalanych piwnicach, ulicach, budynkach użyteczności publicznej i obiektach sportowych. Miejscami w akcję ratunkową zaangażowani są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Z informacji opublikowanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że strażacy odebrali już około 600 zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami i silnym wiatrem. Działania służb koncentrują się obecnie na wypompowywaniu wody z zalanych miejsc i likwidacji przewróconych drzew.
Służby apelują: zachowajmy ostrożność i nie lekceważmy zagrożeń
Służby przypominają, by nie parkować pojazdów pod drzewami, nie przebywać na otwartej przestrzeni podczas wyładowań atmosferycznych i zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach czy posesjach. W przypadku wystąpienia zagrożenia – niezwłocznie należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
W obliczu dynamicznej pogody nawet pozornie niegroźna burza może w krótkim czasie doprowadzić m.in. do lokalnych podtopień, a w skrajnych przypadkach stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia.





































