Goniec.pl
Adam Niedzielski

Goniec.pl

Nagły komunikat ministra zdrowia ws. maseczek

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Adam Niedzielski właśnie potwierdził za pośrednictwem swojego Twittera to, na co wszyscy czekali. Szef resortu zdrowia podkreślił, że w związku ze spełnieniem wymogów dot. zachorowalności na 100 000 mieszkańców, już na dniach przestanie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu.

- Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok. 4 tys. przypadków - poniżej minimum między II a III falą, które wynosiło ok. 5 tys. Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4. Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz - napisał minister zdrowia na swoim Twitterze.

Ważne jest, aby pamiętać, że zdjęcie zakazu ma charakter warunkowy. Od 15 maja będziemy mogli nie zasłaniać twarzy na świeżym powietrzu pod warunkiem utrzymania co najmniej 1,5-metrowego dystansu społecznego.

Maseczki na świeżym powietrzu znikają. Gdzie nadal trzeba będzie zasłaniać usta i nos?

Warto jednak pamiętać, że maseczki trzeba będzie nadal nosić w określonych warunkach. Przede wszystkim nos i usta trzeba zasłaniać w zakładach pracy (chyba że pracodawca ustanowi inaczej) oraz w częściach wspólnych nieruchomości mieszkalnych (np. piwnice, klatki schodowe, windy).

Bez maseczek nie obejdziemy się również we wszystkich punktach handlowo-usługowych i miejscach użyteczności publicznej. Jak najbardziej dotyczy to również miejsc kultu religijnego.

[EMBED-243]

Dowód zaszczepienia niezbędny w pewnych sytuacjach

Adam Niedzielski przekazał dzisiaj również drugą bardzo ważną wiadomość. Dotyczy ona limitu gości podczas uroczystości rodzinnych weseli, pierwszych komunii, konsolacji, etc.

Limity osób przedstawione przez rząd w harmonogramie luzowania obostrzeń nie uwzględniają osób w pełni zaszczepionych (jedną dawką J&J, bądź dwoma dawkami w przypadku pozostałych preparatów). Okazuje się, że takie osoby będą musiały nosić przy sobie potwierdzenie zaszczepienia.

- Na tę chwilę trzeba będzie mieć ze sobą dowód zaszczepienia, będzie to kod QR, który może być wydrukowany albo zeskanowany na telefonie. Na podstawie tego odczytu można bardzo łatwo sprawdzić, kto jest zaszczepiony - oznajmił minister zdrowia.

Oczywiście stosowne kontrole podczas w/w uroczystości będą sprawowały policja i sanepid. Najprawdopodobniej kontrole będą miały charakter wyrywkowy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >