Goniec.pl > Życie > Moneta z PRL może być warta 33 tys. zł. Koniecznie sprawdź szuflady
Irmina Jach
Irmina Jach 17.09.2023 13:28

Moneta z PRL może być warta 33 tys. zł. Koniecznie sprawdź szuflady

Monety z PRL
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Marek BAZAK/East News

Monety z PRL mogą być warte majątek. W 2023 roku odnotowano kolejny rekord. 10 groszy z 1973 roku zostało sprzedane za 33 tysiące złotych. Warto sprawdzić szuflady. Cenne okazy mogą kurzyć się w zapomnieniu.

Moneta z PRL sprzedana za 33 tys. zł

Kilka miesięcy temu, podczas aukcji zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Marciniak, numizmatycy walczyli o cenne monety z czasów PRL. Największe wrażenie zrobiła 10-groszówka z 1973 roku. Została sprzedana za 33 tysiące złotych, bijąc tym samym rekord sprzed trzech lat. Wyróżniało ją to, że nie posiadała znaku mennicy.

Drugą najcenniejszą monetą ostatnich lat również była 10-groszówka z PRL bez znaku mennicy. Wylicytowano ją wówczas za 29,9 tysięcy złotych. W tym roku moneta z PRL obchodzi 50-lecie, co czyni ją jeszcze atrakcyjniejszą w oczach numizmatyków. 

Krzysztof Jackowski miał niepokojącą wizję. Ostrzega Polaków przed tym, co ma nastąpić

Jak rozpoznać cenne monety z PRL?

Nakład 10-groszówki z 1973 roku wynosił 80 mln sztuk. Niektóre monety z PRL nie mają znaku mennicy, który powinien znajdować się pod łapą orła. Nie brakuje doniesień, że monety takie miały być wybijane w Kremnicy. Obecnie trudno jednak udowodnić, czy to prawda. Co ciekawe, każdy z nas może być właścicielem rekordowych okazów.

Warto przejrzeć stare klasery, szuflady i piwnice. Może szczęśliwa 10-groszówka z PRL znajdzie się w słoiku z pieniędzmi, którymi niemal pół wieku temu goście weselni rzucali na szczęście w parę młodą? Wiele osób nie ma pojęcia, że są posiadaczami cennego skarbu. Tak było także w przypadku tegorocznego uczestnika aukcji, który dowiedział się o potencjalnej cenie monety z czasów PRL dzięki publikowanym w internecie filmom.

Jakie monety z PRL są cenne?

10-groszówki z PRL to niejedyne cenne okazy. Spore pieniądze można zdobyć także sprzedając złotówkę z 1957 roku, która została wybita w warszawskiej mennicy, mimo że nie posiada stosownego oznaczenia. Za te zachowane w idealnym stanie można dostać średnio od 6 do 8 tysięcy złotych.

Monety 5-złotowe wybijane według wzoru z 1958 roku, czyli popularne “rybaki” również są gwarancją szybkiego zarobku. Tę monetę z PRL wybito w dwóch wersjach z różnicą w kształcie ósemki w dacie. Wersja monety z szeroką ósemką jest poszukiwana przez kolekcjonerów. Można sprzedać ją za około 3 tysiące złotych.

Tagi: PRL moneta