Goniec.pl
Rząd planuje zaostrzyć przepisy o kwarantannie

East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister zdrowia przekazał niepokojące informacje. Zaostrzenie przepisów o kwarantannie

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na wtorkowej konferencji, że rząd planuje zaostrzyć przepisy o kwarantannie. Zmianie miałby ulec czas trwania, z 10 na 14 dni, w przypadku osób ze zidentyfikowaną alertową mutacją koronawirusa.

Adam Niedzielski podczas konferencji, która odbyła się we wtorek 1 czerwca, przekazał Polakom kilka ważnych informacji. Jedna z nich mogła być nie lada zaskoczeniem, bowiem sytuacja związana z koronawirusem w Polsce cały czas ulega dużej poprawie, ale minister zdrowia i tak potwierdził, że rząd planuje zaostrzyć przepis dotyczący kwarantanny.

Nowe zasady kwarantanny w Polsce

W pewnym momencie padło ważne w kontekście zbliżających się wakacji pytanie, czy rząd zamierza wprowadzić zakaz wyjazdu na wakacje w określonych kierunkach w związku z nowymi mutacjami koronawirusa. Adam Niedzielski zaprzeczył, temu, szybko jednak dodał kilka ważnych słów.

- Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy to sytuacja, w której zidentyfikujemy, że dana osoba zakażona ma jedną z mutacji alertowych. W tej sytuacji przygotowujemy projekt, żeby była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i też taki, mający specjalny charakter nadzór sanepidu nad takimi ogniskami - powiedział minister zdrowia.

Do mutacji alertowych koronawirusa z pewnością należy dzisiaj przede wszystkim odmiana indyjska. To ona budzi obecnie coraz większe obawy wśród epidemiologów. W Polsce mamy coraz więcej przypadków tego wariantu wirusa, a w Wielkiej Brytanii już w połowie maja mutacja indyjska przełamała dominację mutacji brytyjskiej.

Niedzielski przypomniał również przy okazji, że po przyjeździe do Polski wszystkich obowiązują te same zasady: obowiązkowa kwarantanna, z której zwalniają szczepienie zatwierdzonym przez Europejską Agencję ds. Leków (a więc Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna oraz Johnson & Johnson) lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego w strefie Schengen.

Z kwarantanny zwalniać będzie również unijny certyfikat Covid, czyli tzw. paszport covidowy, który obowiązywać będzie w całej Unii Europejskiej. Formalny start tego systemu będzie miał miejsce 1 lipca, ale już od 1 czerwca można zgłaszać chęć otrzymania tego zaświadczenia.

Na konferencji Adam Niedzielski powiedział również, że w środę 2 czerwca ogłoszone zostaną kolejne zmiany obostrzeń w Polsce. Zapowiedział jednak, że póki co nie należy spodziewać się wielkiego luzowania i zmiany w przepisach będą raczej kosmetyczne.

Z kolei Michał Dworczyk zaprzeczył często pojawiającym się ostatnio informacjom, jakoby rząd planował wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla konkretnej grupy wiekowej lub zawodowej w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RadioZet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >