Goniec.pl
lockdown zero złudzeń

Fot. YouTube Radio ZET

Minister Olga Semeniuk: "Chcemy otworzyć wszystkie branże na raz"

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W rozmowie z mediami wiceminister rozwoju Olga Semeniuk opowiedziała o planie wychodzenia z lockdownu. Na antenie rozgłośni radiowej przyznała, że rząd chciałby otworzyć wszystkie branże równolegle, jednak podkreśliła też, że Polacy nie powinn

W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami majówką Polacy zastanawiają się, czy do tego czasu rząd postanowi zdjąć lockdown. Temat ten szczególnie interesuje przedsiębiorców, którzy czekają na otwarcie hoteli oraz lokali gastronomicznych, dla których długi weekend majowy zazwyczaj jest bardzo dobrym okresem.

O rządowych planach wychodzenia z lockdownu opowiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, która była gościem porannej rozmowy na antenie Radia ZET. Podczas konwersacji z dziennikarką Beatą Lubecką przyznała, że hotele mogą pozostać zamknięte w czasie majówki.

Czy lockdown zakończy się przed majówka?

Wiceminister rozwoju została zapytana przez dziennikarkę Radia ZET o obostrzenia, jakich należy spodziewać się po 18 kwietnia i czy możliwe jest wyjście z lockdownu przed majówka. Beata Lubecka chciała dowiedzieć się, jakie scenariusze rozważa rząd.

Majówka to okres, w którym wielu przedsiębiorców zazwyczaj może liczyć na zastrzyk gotówki. Jednak niewykluczone, że do tego czasu rząd nie zdecyduje się na łagodzenie obostrzeń. To będzie oznaczało ogromne straty.

Branża hotelarska głośno protestowała podczas ferii zimowych, gdy władze postanowiły, że obiekty nie będą mogły w tym czasie być dostępne dla turystów. Nie wiadomo jeszcze, czy ten scenariusz powtórzy się w czasie długiego weekendu majowego, jednak wiceminister rozwoju przyznała, że to możliwe.

W rozmowie z Beatą Lubecką Olga Semeniuk zaznaczyła, że lepiej będzie, jeśli Polacy nastawią się na gorszy wariant, czyli taki, który zakłada przedłużenie obostrzeń dotyczących obiektów noclegowych na czas majówki.

Cały czas funkcjonujemy i żyjemy w trybie awaryjnym. Dziś lepiej zakładać wariant gorszy, w którym hotele nie będą otwarte – potwierdziła.

Jak będzie wyglądało wychodzenie z lockdownu?

Olga Semeniuk przyznała, że sytuacja nadal nie jest optymistyczna. Choć po świętach widać spadek liczby zarażeń, to liczba zgonów utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie. Poważne problemy dostrzegane są także w służbie zdrowia.

Według zapowiedzi ministra zdrowia Polska właśnie znajduje się w szczycie hospitalizacji. To oznacza ogromne obciążenie szpitali. Adam Niedzielski w trakcie rozmowy z mediami podkreślał, że nie jest to dobry czas na podejmowanie pochopnych decyzji.

[EMBED-243]

Wiceminister rozwoju zdradziła jednak, że w przypadku odmrażania gospodarki, rząd planuje otwieranie wszystkich branż równocześnie. Beata Lubecka chciała uściślić, czy hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz gastronomia miałyby wrócić do funkcjonowania w tym samym czasie, jednak Olga Semeniuk nie sprecyzowała.

Przedstawicielka rządu ujawniła także, że rząd opracowuje plan pomocy przedsiębiorcom – także hotelarzom. Pomoc ma obejmować okres marca oraz kwietnia. Dodała również, że w maju eksperci będą rekomendowali uroczystości na otwartej przestrzeni.

[EMBED-427]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >