Michał Dworczyk zdejmowanie obostrzeń Żródło: Piotr Molecki/East News

Michał Dworczyk o zdejmowaniu obostrzeń. Zakazy mogą potrwać do wakacji

7 Kwiecień 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

Gościem Polskiego Radia był Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu ds. szczepień przyznał, że plan zaszczepienia do końca sierpnia przynajmniej pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków, jest bardzo ambitny. Szef Kancelarii Premiera został też zapytany o znoszenie obostrzeń sanitarnych przed wakacjami. Polityk przyznał, że jest za wcześnie na takie deklaracje.

W rozmowie z Polskim Radiem Michał Dworczyk opowiedział o planie szczepień, który przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Został zapytany między innymi o terminy dla Polaków, którzy nie znajdują się w grupie seniorów. Pełnomocnik rządu ds. szczepień przyznał, że założenia są ambitne, ale wierzy, że uda się je spełnić.

W związku z rosnącym tempem szczepień oraz coraz bardziej optymistycznymi danymi dotyczącymi liczby nowych zarażeń koronawirusem Michał Dworczyk został również zapytany o znoszenie obostrzeń sanitarnych przed wakacjami. Wielu Polaków zastanawia się, czy może już zacząć planować urlopy.

Michał Dworczyk opowiedział na antenie Polskiego Radia o planie szczepień

Na antenie rozgłośni Michał Dworczyk odpowiedział na pytanie, jakie mogą być przewidywane terminy szczepień 20- oraz 30-latków. Szef Kancelarii Premiera nie ukrywał, że plan przedstawiony przez Mateusza Morawieckiego zawiesza poprzeczkę bardzo wysoko.

Rząd zakłada, że do końca sierpnia uda się zaszczepić wszystkich zainteresowanych przyjęciem preparatu przeciw COVID-19. Do tego czasu być może Polacy będą mogli już przyjąć przynajmniej pierwszą dawkę – taką nadzieję wyraził polityk.

Nie żyje Andrzej SzpakNie żyje Andrzej SzpakCzytaj dalej

Pełnomocnik rządu ds. szczepień został także zapytany o szczepienia ozdrowieńców. Ujawnił, że zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej osoby, które już przeszły COVID-19, będą mogły zaszczepić się sześć miesięcy od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2.

Michał Dworczyk dodał, że rekomendacje Rady Medycznej mogą jeszcze ulec zmianie i ozdrowieńcy będą mogli zostać zaszczepieni w innym terminie. Na tę chwilę jednak jeszcze takich zmian w zaleceniach ekspertów nie ma.

Michał Dworczyk odpowiada, co z obostrzeniami do wakacji

Kolejnym tematem, na który wypowiedział się Michał Dworczyk na antenie Polskiego Radia, były obostrzenia sanitarne. Szef Kancelarii Premiera został zapytany, czy te najbardziej uciążliwe restrykcje rządowe zostaną złagodzone jeszcze przed wakacjami.

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. szczepień do wakacji prawdopodobnie nie uda się zaszczepić połowy populacji dwiema dawkami preparatu przeciw COVID-19. Rządzący mają jednak zrobić wszystko, by przed sezonem wakacyjnym zaszczepić jak najwięcej Polaków.

Michał Dworczyk nie ukrywał też, że jest za wcześnie na rozmowę o łagodzeniu obostrzeń. Szef Kancelarii Premiera wolał uniknąć składania wiążących deklaracji w tej sprawie. Podobnie jak w ostatnim czasie robili to minister zdrowia i wiceminister edukacji, nie złożył żadnych obietnic, ponieważ sytuacja nadal jest niepewna.

Wydaje mi się mało prawdopodobne, by do wakacji zaszczepić połowę populacji dwiema dawkami. Zrobimy wszystko, by jak najwięcej Polaków było zaszczepionych, ale jesteśmy uzależnieni od dostaw szczepionek. Poza tym obostrzenia są ustalane na bieżąco. Tak będzie np. dzisiaj. Jest za wcześnie, by snuć takie rozważania – oświadczył.

Na koniec polityk przypomniał jeszcze, że czyniąc plany na wakacje, należy brać pod uwagę fakt, że restrykcje dotyczące pandemii koronawirusa mogą wtedy nadal różnić się w zależności od innych krajów, dlatego trudno już mówić o możliwości szczegółowego planowania urlopów.

Warto przypomnieć, że we wtorek 6 kwietnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o potwierdzonych 8245 nowych przypadkach koronawirusa. Choć dane dają powody do optymistycznego myślenia, zdaniem Adama Niedzielskiego Polskę czeka jeszcze trudny okres, który wiąże się ze szczytem hospitalizacji i skokiem liczby zgonów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł