Goniec.pl
adam-niedzielski-wazne-slowa

East News/Pawel Wodzynski

Medycy opuścili spotkanie z Adamem Niedzielskim. "Celem strajkujących nie jest rozwiązanie problemu, a eskalacja napięcia"

10 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Adam Niedzielski spotkał się dziś z protestującymi medykami. Rozmowy zakończyły się po zaledwie dwudziestu minutach. Powodem rozżalenia pracowników ochrony zdrowia była absencja Mateusza Morawieckiego.

Minister zdrowia po spotkaniu z medykami stwierdził, że "nie była to merytoryczna dyskusja, ale chęć eskalacji konfliktu". Pracownicy ochrony zdrowia przedstawili swoje żądania, a następnie zakończyli dyskusję z Adamem Niedzielskim.

ustawa-senat-przyjal

Ustawa przeszła późnym wieczorem. Podwyżki wynagrodzeń nie tylko dla prezydenta

CZYTAJ DALEJ

Medycy oczekiwali obecności Mateusza Morawieckiego

- Nie jestem w stanie zaakceptować takiej formy. To dążenie do poklasku, teatrum, nie podejście nastawione na rozwiązanie problemu - komentował szef resortu zdrowia, dodając, że oczekiwania medyków są nierealne i absurdalne.

Pracownicy ochrony zdrowia mieli nadzieję na rozmowę z Mateuszem Morawieckim, który jednak nie pojawił się na spotkaniu. Adam Niedzielski stwierdził, że wraz z premierem mieli to w planach, ale najpierw chciał się z protestującymi spotkać w "formule roboczej". 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Minister zdrowia dodał, że wczoraj do ministerstwa dotarły postulaty protestujących - oceniono je negatywnie. Medycy mieli przedstawić Adamowi Niedzielskiemu pakiet ośmiu propozycji. Trzy z nich miały charakter priorytetowy.

Szef resortu tłumaczył, że pierwsza propozycja to trzykrotne podwyższenie wzrostu wynagrodzeń lekarzy specjalistów. Kosztowałoby to aż 65 miliardów złotych, podczas gdy budżet na ochronę zdrowia to około 120 miliardów złotych.

Druga propozycja to podniesienie wycen procedur medycznych o 30 procent, co miałoby kosztować 30 miliardów złotych rocznie. Trzecia dotyczy zatrudnienia większej liczby osób w personelu wspomagającym, co kosztowałoby państwo 3,5 miliarda złotych rocznie.

Źle zrozumiane postulaty?

Minister nie wyklucza, że postulaty mogły zostać źle zrozumiane przez pracowników Ministerstwa Zdrowia. Jego zdaniem żądania medyków były opisane w sposób nieprecyzyjny. Na samym końcu konferencji stwierdził, że wyliczenia nie powinny być traktowane jako stuprocentowe żądania pracowników ochrony zdrowia.

Fakt, że minister zdrowia i medycy nie odnaleźli porozumienia oznacza, że w sobotę 11 września w Warszawie odbędzie się Protest Pracowników Ochrony Zdrowia. Manifestujący przejdą z placu Krasińskich przed Sejm i Kancelarię Premiera.

- Pilne! Ministerstwo Zdrowia, Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki niestety znów nas zawiedli. Dlatego jutro zapraszamy na godzinę 12:00 na plac Krasińskich w Warszawie. Protest oraz Białe Miasteczko 2.0 się odbędą - czytamy na Twitterze.

Tylko 1% największych bystrzaków zdobędzie 6/6. Zagadki, na których polegli nawet najlepsi

Pytanie 1 z 6

Ile osób żyje obecnie na całym świecie?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money/Twitter

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz gotówki. Poważne utrudnienia w kilku bankach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >