Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mateusz Morawiecki złożył kluczową obietnicę. Uspokoił Polaków, z jego ust padła jasna deklaracja
Alicja Czepli
Alicja Czepli 26.07.2022 08:19

Mateusz Morawiecki złożył kluczową obietnicę. Uspokoił Polaków, z jego ust padła jasna deklaracja

Mateusz Morawiecki
Facebook / Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki ma nowy plan na to, by w Polsce zimą nie zabrakło gazu. Planuje uzupełnić zapasy na 100%, a nawet więcej. Eksperci tłumaczą czy to na pewno dobry pomysł. Uspokoił Polaków, tłumacząc, że w najbliższym czasie w naszym kraju, nie zabraknie tego niezwykle ważnego surowca.

Wybuch wojny w Ukrainie niemal całkowicie odmienił życie wielu Polaków. Napływ uchodźców, odcięcie dostaw z Rosji i ryzyko eskalacji konfliktu sprawiło, że dziś jesteśmy w zupełnie innym świecie niż pół roku temu - a także na kolejne informacje rządowe zerkamy ze strachem.

Właśnie odcięcie dostaw jest jedną z największych zmian w polskiej gospodarce. Przede wszystkim odcięcie od rosyjskiego gazu, które stopniowo polscy politycy apelowali od kilku lat. Dziś jednak widać jak na dłoni, że wciąż spora część naszego gazu pochodziła z Rosji - a więc jest niemałe ryzyko, że teraz go zabraknie.

Mateusz Morawiecki jednak uspokaja, że z odcięciem gazu polska gospodarka sobie poradzi. Z typowym dla siebie optymizmem zaprezentował swój plan na zabezpieczenie kraju przed sytuacją, w której gazu z dnia na dzień zabraknie. Ma dość nietypową strategię.

Zapowiada, że planuje uzupełnić zapasy gazu ponad planowane 100%. Takie działanie jego zdaniem ma zapewnić Polakom stały dostęp gazu przez całą zimę. Eksperci jednak nie są przekonani.

Eksperci zapowiadają trudną zimę

Plan Mateusza Morawieckiego pozornie brzmi prosto - otóż planuje on wypełnić polskie kopalnie zapasem gazu, dodatkowo się zabezpieczyć na nadchodzącą zimę. Wpadł także na to, by wykorzystać w tym celu także nieczynne kopalnie soli - w ten sposób moglibyśmy zgromadzić ponad 100% planowanego zapasu.

Dziś kawerny napełnione są w blisko 100 procentach (…). Będą napełnione nawet w powyżej 100 procent. Bo tak można, to jest geologia. I będą napełnione nawet więcej niż się spodziewaliśmy- obiecuje polityk.

6 lat rządów PiS jednak nauczyło większość Polaków podchodzić dość ostrożnie do obietnic pana premiera. Entuzjazm ten zdają się hamować także eksperci, którzy nie widzą w tym rozwiązaniu nic rewolucyjnego. Zwracają uwagę na to, że nie jest to nowe rozwiązanie, bowiem jest ono już stosowane i może zapewnić zaledwie o około 10% zapasów węgla więcej. Nie mają dla nas dobrych wieści.

Ilość zmagazynowanego gazu zbliży się do poziomu około 3,5 mld m3. Starczy to Polsce na około dwa miesiące funkcjonowania gospodarki bez żadnych innych dostaw, w tym bez własnego wydobycia - ostrożnie zapowiadają.

Wierzycie w zapewnienia premiera?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: