Goniec.pl Wiadomości Mateusz Morawiecki skrytykowany przez Siergieja Ławrowa. Dyplomata skomentował żądnie dotyczące Norwegii
HANDOUT/AFP/East News; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki skrytykowany przez Siergieja Ławrowa. Dyplomata skomentował żądnie dotyczące Norwegii

25 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nie tylko Polacy byli oburzeni słowami Mateusza Morawieckiego, który apelował, by młodzi z Polski pisali do swoich kolegów z Norwegii z żądaniem dzielenia się pieniędzmi z nadmiarowych zysków. Słowa te dotarły do Siergieja Ławrowa, który skomentował je w niewybredny sposób. - Ludzie myślą, że są panami życia - zakpił z polskiego premiera szef MSZ Rosji. Nie zabrakło porównania do Ukrainy.

Biorący udział w wydarzeniu "Sto pytań do lidera" Siergiej Ławrow cierpliwie udzielał odpowiedzi na kolejne nurtujące gości kwestie. Poruszony został również temat Polski , a konkretnie Mateusza Morawieckiego .

Po raz kolejny szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji uderzył w szefa polskiego rządu . Wpisuje się to w politykę Kremla, który działa nie tylko na szczeblu politycznym, ale również w przestrzeni cybernetycznej .

Tym razem jednak Mateusz Morawiecki został skrytykowany ze względu na swoje głośne słowa z Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. Żądanie skierowane w stronę Norwegii nie zostało przyjęte dobrze nie tylko w Polsce. Rosyjska propaganda wykorzystała je na swój sposób.

Siergiej Ławrow krytykuje Mateusza Morawieckiego

Jakie słowa trafiły na radar Siergieja Ławrowa ? Chodzi o deklarację z soboty 21 maja. - Same tylko nadmiarowe zyski, przekraczające średnioroczną z ostatnich lat, zyski z ropy i gazu małego 5-milionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą 100 miliardów euro. Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii, oni powinni się podzielić tymi tym nad gigantycznym zyskiem - mówił Mateusz Morawiecki.

Kontrowersyjne słowa szefa polskiego rządu posłużyły Siergiejowi Ławrowowi do uderzenia nie tylko w polityczne kroki podejmowane w Warszawie. Kluczowe było tutaj stwierdzenie polskiego premiera, że Norwegia nie dzieląc się zyskami " żeruje na tym co się dzieje w Ukrainie ".

- To mniej więcej tak jak przywódcy Ukrainy, którzy mówią, że "im się należy" - stwierdził Siergiej Ławrow w czasie "Sto pytań do lidera". Szef MSZ Rosji na tym nie poprzestał .

W odniesieniu do szumnych deklaracji Mateusza Morawieckiego i wcześniejszego stwierdzenia o rusofobii ze strony polskich polityków Ławrow bezpośrednio uderzył w premiera. - Ludzie myślą, że są panami życia. Wmówiono im, że mogą robić wszystko, jeśli tylko sprzeciwiają się Rosji i wszystkiemu, co rosyjskie - mówił podczas spotkania Siergiej Ławrow.

Teraz Moskwa będzie "zastanawiać się dwa razy"

W czasie tego samego wydarzenia padło zdecydowanie więcej słów zasługujących na uwagę ze strony Zachodu. Siergiej Ławrow nie tylko zapewniał, że nakładane sankcje przyczyniają się do wzmocnienia Rosji i systemowego odcięcia od nieprzyjaznych rozwiązań i państw.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno rosyjski minister logistyki wyznał, że w Rosji są duże problemy z dostarczaniem nawet paczek z racji wycofania się przewoźników , w tym firmy Maersk - największego na świecie przewoźnika kontenerowego. Minister spraw zagranicznych przekonywał jednak w czasie "Sto pytań do lidera", że wszystkie wrogie ruchy ze strony Zachodu wzmacniają Rosję i sojusznicze kraje, ale sprawiają, że wkrótce to " wrogie państwa " będą prosić o wznowienie relacji.

- Moskwa dwa razy się zastanowi, czy tego potrzebuje - powiedział Siergiej Ławrow.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: se.pl, pap

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport