Goniec.pl > Wiadomości > Maroko. Nie żyje ponad 600 osób, kilkaset jest rannych. Tragiczny bilans nocnego trzęsienia ziemi
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 09.09.2023 13:59

Maroko. Nie żyje ponad 600 osób, kilkaset jest rannych. Tragiczny bilans nocnego trzęsienia ziemi

zgliszcza
AFP PHOTO / Michaël Bizet; Twitter.com/@Farnakyboy

Maroko dotknięte najpotężniejszym w historii kraju trzęsieniem ziemi. 20-sekundowy wstrząs doprowadził do śmierci ponad 600 osób. Kolejne 329 osób zostało rannych. W Marrakeszu zawaliły się budynki na starym mieście, a to rejon wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Maroko dotknięte najpotężniejszym trzęsieniem ziemi w historii kraju

Trzęsienie ziemi w Maroko. W piątek 8 września doszło do silnych wstrząsów, które doprowadziły do katastrofalnych skutków. - Ziemia trzęsła się przez około 20 sekund - powiedział jeden ze świadków.

Wszystko działo się w godzinach wieczornych. - Drzwi same się otwierały i zamykały, gdy zbiegałem na dół z drugiego piętra - dodał świadek trzęsienia ziemi w Maroko. W sieci pojawiły się nagrania dokumentujące zniszczenia. Wstępne informacje dotyczące ofiar śmiertelnych się nie potwierdziły. Zginęło zdecydowanie więcej osób, niż początkowo szacowano.

Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Trzęsienie ziemi w Maroko: nie żyje ponad 600 osób

Epicentrum trzęsienia ziemi w Maroko znajdowało się w prowincji Al-Haouz na głębokości 18,5 km. To mała odległość od Marrakeszu, stolicy kraju. Zgodnie z Krajowym Centrum Badań Naukowych i Technicznych (CNRST) z siedzibą w Rabacie siła wstrząsów osiągnęła 7 stopni w skali Richtera.

Ziemia zadrżała o godzinie 23:11 czasu lokalnego. Wstrząsy wtórne odnotowano 19 minut później. Miały siłę 4,9 stopni w skali Richtera. Początkowo szacowano, że zginęło co najmniej 296 osób. Dane podane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych znacząco odbiegają od liczb, jakie przekazywane są w sobotni (09.09) poranek.

Najnowsze informacje na temat trzęsienia ziemi w Maroko wskazują, że potwierdzono już 632 zmarłe osoby. Rannych zostało 329 osób. To dane przekazane przez państwową telewizję, które mają pochodzić od marokańskiego MSW. Nie jest jednak wykluczone, że tragiczny bilans jeszcze się zwiększy. Najwięcej ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi odnotowano w obszarach górskich.

UE zapowiada pomoc dla Maroko

W sieci zaroiło się od nagrań zniszczonych budynków. Reuters przekazał, że na starym mieście w Marrakeszu doszło do zawalenia kilku budynków. Obszar ten wpisany jest na listę światowych zabytków UNESCO.

W sobotę 9 września międzynarodowe organizacje zapowiedziały pomoc dla Maroko. - UE jest gotowa wesprzeć Maroko w tym trudnym czasie - oświadczył Charles Michel, szef Rady Europejskiej. - Jestem myślami przy wszystkich, których dotknął kataklizm, a także przy tych, którzy teraz biorą udział w akcji ratowniczej - dodał.

Źródło: fakt