Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Mało kto wie o tym świadczeniu z ZUS. Trzeba spełnić proste warunki
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 13.02.2024 08:22

Mało kto wie o tym świadczeniu z ZUS. Trzeba spełnić proste warunki

koperta zus pieniądze banknoty
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje dodatkowe, specjalne świadczenie. Aż 1200 zł przysługuje osobom aktywnym zawodowo w ramach specjalnej renty, którą można dostawać przez pół roku z możliwością przedłużenia wypłat nawet do 3 lat. Kto może ubiegać się o świadczenie z ZUS i jakie warunki trzeba spełnić?

Specjalne świadczenie ZUS. Komu przysługuje?

Mało kto wie o tym świadczeniu, o czym świadczy fakt, że na Dolnym Śląsku od kilku lat nikt nie złożył w jej sprawie zgłoszenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje wypłatę specjalnego świadczenia w wysokości 1200 zł osobom aktywnym zawodowo. Warunkiem jest jednak znajdowanie się w szczególnej sytuacji życiowej. Renta szkoleniowa ma za zadanie ułatwienie przekwalifikowania się osobom, które utraciły zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy.

Niecodzienne znalezisko w mące z Biedronki. Nagranie obiegło sieć

Renta szkoleniowa. ZUS wypłaca pieniądze na przekwalifikowanie się

Renta szkoleniowa przeznaczona jest dla osób, które podejmują się przekwalifikowania w wyniku utracenia zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Do uzyskania świadczenia konieczne jest potwierdzenie celowości przekwalifikowania w obecnym stanie zdrowia przez lekarza orzecznika lub komisje lekarską ZUS.

Lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej - zaznacza Kowalska-Matis w rozmowie z Interią.
 

Renta szkoleniowa z ZUS. Ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Wysokość renty szkoleniowej wypłacanej przez ZUS jest równowartością 75 proc. podstawowego wymiaru renty. Kwota świadczenia nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Renta wynosi obecnie 1191,33 zł, jednak warto mieć na uwadze, że już w marcu bieżącego roku nastąpi waloryzacja świadczenia.

Wysokość renty szkoleniowej jest większa, jeśli u wnioskodawcy stwierdzono niezdolność do dotychczasowego zawodu w wyniku wypadku w pracy lub choroby zawodowej. Wówczas ZUS wypłaca świadczenie z funduszu wypadkowego. Wypłata wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.

Co zrobić, aby otrzymać rentę szkoleniową? Należy złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Złożyć go mogą osoby, które są w stanie wykazać wymagane okresy składkowe i nieskładkowe. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w jednostce organizacyjnej ZUS, za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego, bądź w formie dokumentu elektronicznego przez PUE. Warto pamiętać, aby wystąpić po rentę szkoleniową przed zamierzonym terminem przejścia na rentę.

Świadczenie najczęściej przyznawane jest na okres pół roku przekwalifikowania, natomiast czas ten może się wydłużyć nawet do 36 miesięcy na wniosek starosty. Warto pamiętać, że w tym okresie nie można podejmować pracy.

Źródło: interia.pl

 

Tagi: ZUS praca