Goniec.pl
Lockdown

pixabay.com/klaushausmann/CC0

Minister zdrowia dziś ogłosi lockdown? Mamy nieoficjalne informacje

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Już niemal pewne, że podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostanie ogłoszony lockdown całego kraju. Według nieoficjalnych informacji, najbliższe dni oraz święta wielkanocne zostaną objęte zaostrzonymi restrykcjami. Najnowsze dane o liczbie zakażeń ora

Nieoficjalne informacje, do jakich dotarli dziennikarze Wirtualnej Polski wskazują, że dziś podczas popołudniowej konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia ma ogłosić całkowity lockdown kraju. Czy to koniec z regionalnymi obostrzeniami, a zaostrzone restrykcje obejmą cały kraj? Sprawdzamy najnowsze informacje.

Cała Polska objęta lockdownem?

Jak informują media, realizuje się najgorszy możliwy scenariusz dotyczący III fali koronawirusa w Polsce. Liczba zakażeń przekroczyła psychologiczną barierę 25 tysięcy dziennych przypadków. Dziś poinformowano o 25 052 nowych zakażeniach. W ciągu doby zmarły 453 osoby. Ministerstwo zdrowia szykuje się na najgorsze - całkowite zamknięcie kraju i lockdown ponadregionalny.

Jak przekazuje ministerstwo zdrowia, obecnie pod reperatorami znajdują się 2 193 pacjenci.  To największy współczynnik zajęcia respiratorów od początku pandemii. Jak dodaje MZ, dziś zajętych jest aż 21 511 łóżek przez pacjentów covidowych.

Według nieoficjalnych informacji, dziś po południu, na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia ma ogłosić lockdown całego kraju. Co to zmieni? Obostrzenia regionalne, które do tej pory obejmowały 4 województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, pomorskie i lubuskie, obejmą cały kraj.

Polska w lockdownie? Co to znaczy?

Kolejne zamknięcie kraju będzie oznaczało wyłączenie z użytkowania centrów handlowych, kin, teatrów, basenów, boisk sportowych, siłowni oraz wprowadzenie edukacji hybrydowej dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych w całym kraju.

Jak podaje Wirtualna Polska, rząd ma związane ręce i nie będzie dłużej czekał. Dziś po południu - według nieoficjalnych informacji - ogłoszony zostanie lockdown.

Jak wynika z informacji zamknięte pozostaną także restauracje i kluby fitnes. Rząd nie zdecyduje się najprawdopodobniej na zamknięcie kościołów. Podczas Świąt w świątyniach ma obowiązywać dotychczasowy reżim: na jedną osobę ma przypadać 15 metrów kwadratowych.

Od kiedy nowe restrykcje?

Nowe obostrzenia miałyby obowiązywać od soboty lub poniedziałku. Jak zdradza WP, decyzję ma podjąć Niedzielski w ostatniej chwili. Obostrzenia obowiązywać mają przez dwa tygodnie, a więc obejmą swoim zasięgiem także święta. Mówi się jednak, że lockdown miałby potrwać nawet 3 tygodnie.

- Od dwóch dni mamy bardzo negatywny sygnał w postaci skokowego przyrostu dynamiki zachorowań między kolejnymi tygodniami. Dynamika niedzielna przekroczyła wartość 75 proc., a dzisiejsze dane, które dotyczą dnia wczorajszego pokazują, że ta dynamika wynosi 44 proc. - komentował Adam Niedzielski. 

Polska znajduje się w światowej czołówce państw pod względem dziennej liczby zachorowań. Ostatnie dobowe dane sytuują nasz kraj na siódmym miejscu na świecie pod względem bezwzględnej liczby zakażeń - podaje Wirtualna Polska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >