Goniec.pl
ksiądz prokuratura poszukuje

Fot. Pexels.com/RODNAE Productions (zdjęcie ilustracyjne)

Ksiądz miał znęcać się nad uczniami w polskiej szkole. Poszkodowanych 200 dzieci

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Ksiądz Stanisław L. po dwóch latach śledztwa usłyszał zarzuty postawione przez Prokuraturę Rejonową w Gorlicach. Duchowny miał skrzywdzić nawet 200 dzieci, ciągając je za nosy, włosy oraz uszy. Kapłan podczas lekcji religii miał też bić swoich uczn

Skandal wokół księdza Stanisława L. wybuchł już w 2019 roku, gdy Gazeta Krakowska napisała o niepokojącym zgłoszeniu rodziców jednej z uczennic szkoły w miejscowości Bystre pod Gorlicami. Opiekunowie otrzymali od dziecka sygnał dotyczący niedopuszczalnego zachowania duchownego, który miał naruszyć jej nietykalność cielesną.

Rodzice dziewczynki, która była uczennicą księdza Stanisława L., dowiedzieli się, że duchowny miał uderzyć ją dziennikiem w głowę. Po tym postanowili natychmiast zawiadomić o wszystkim kuratorium, która odsunęła kapłana od prowadzenia zajęć religii.

Ksiądz miał znęcać się nad dziećmi podczas lekcji religii

Według ustaleń dziennikarzy z Gazety Krakowskiej oskarżony ksiądz przestał prowadzić lekcje na czas postępowania śledztwa, które – jak się okazało – prowadzone jest do teraz. W sprawę włączyła się także prokuratura.

Śledczy przez dwa lata gromadzili niezbędny materiał dowodowy. Wreszcie Prokuratura Rejonowa w Gorlicach postanowiła postawić Stanisławowi L. zarzuty. Decydujące mogą okazać się w tej sprawie zeznania uczniów.

Zebrane dowody wskazują na to, że duchowny miał dopuszczać się skandalicznych praktyk i naruszać nietykalność cielesną dzieci. Z zeznań uczniów wynika, że ksiądz stosował liczne kary fizyczne. Jego zachowania nie były adekwatne do postawy podopiecznych.

Ksiądz miał bić i poniżać uczniów – ofiar może być nawet 200

Jak donosi Sławomir Korbelak z Prokuratury Rejonowej w Gorlicach na łamach Gazety Krakowskiej, ksiądz Stanisław L. miał dopuszczać się bicia uczniów po głowach. Duchowny używał do tego dziennika oraz linijki.

Według prokuratora zeznania dzieci wskazują na to, że kapłan na lekcjach religii miał ciągać uczniów za nos, włosy i uszy. Miał też poniżać podopiecznych przed całą klasą. W ten sposób kapłan miał karać ich za rozmowy podczas lekcji czy też kręcenie się w ławce.

Uczennica, której rodzice złożyli zawiadomienie do kuratorium, okazuje się jedną z wielu ofiar. Prokuratura przesłuchała inne dzieci, dzięki czemu udało się ustalić tożsamość kilkunastu pokrzywdzonych.

[EMBED-243]

Dzieci, do których dotarli śledczy, będą występować w śledztwie jako poszkodowani. Z informacji zebranych przez prokuraturę wynika, że przez 7 lat działalności księdza w szkole w miejscowości Bystre pod Gorlicami, ucierpieć mogło nawet 200 uczniów.

Prokuratura Rejonowa w Gorlicach apeluje do nieletnich, którzy mogli być ofiarami Stanisława L. Każdy, kto doświadczył psychicznego czy też fizycznego znęcania się, może zgłosić się do placówki przy ulicy Bieckiej 5 lub zadzwonić pod numer 18 353 55 54. Śledczy pracują w godzinach 7:30-15:30.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >