Koniec 800 plus dla dużej grupy. Te dzieci nie dostaną już pieniędzy
Zmiany w świadczeniu 800 plus, które od pewnego czasu przysługuje tylko tym obcokrajowcom, którzy realizują w Polsce obowiązek szkolny, spowodowały spory napływ nowych uczniów do szkół. Od września dołączyło ponad 30 tys. dzieci z Ukrainy. Spadła liczba tych, którzy od początku roku pobierają zasiłek 800 plus.
Nowe zasady 800 plus spowodowały spore zmiany
Obywatele Ukrainy mogą aktualnie otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, jednak muszą spełnić ku temu konkretne warunki. Mowa m.in. o obowiązku szkolnym. Dzieci muszą uczęszczać do polskiej szkoły.
Jak tłumaczyła wiceminister edukacji Joanna Mucha, od nowego roku szkolnego do szkół w Polsce dołączyło 33 tys. dzieci ukraińskich. Finalnie według danych, o ok. 20 tys. spadła liczba dzieci z Ukrainy, które od początku roku pobierają zasiłek 800 plus.
Burza po programie Moniki Olejnik. Dziennikarka pod osłoną nocy wydała oświadczenie800 plus tylko po spełnieniu odpowiednich warunków
Wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku - mówiła Joanna Mucha.
ZOBACZ: Zamontowali pompy ciepła, a teraz płaczą. “Rachunki wzrosły prawie 4-krotnie”
Wraz z nowym rokiem szkolnym, ukraińskie dzieci mieszkające w Polsce zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Jest jeden wyjątek od tej reguły. Ci uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczą się w klasie programowo najwyższej w ukraińskim systemie oświaty, nie muszą uczęszczać do polskich szkół. Mogą dokończyć swoją edukację w trybie zdalnym.
800 plus pod warunkiem spełnienia obowiązku szkolnego
Jak podaje Ministerstwo Edukacji, według szacunków, tylko w pierwszych 3 miesiącach wojny do Polski przyjechało ponad 3 mln osób z Ukrainy, z czego 43% stanowiły dzieci i młodzież do lat 17.
Niestety, trudno jest dokładnie ustalić, ile z tych osób zostało w Polsce, ile wyjechało, udając się w różnych kierunkach. Ponadto, rodzice wielu dzieci, licząc na szybki powrót do Ukrainy, nie zapisali ich do polskich szkół. Po ponad dwóch latach te dzieci nadal pozostają poza polskim systemem edukacji, nieznane są ich potrzeby, ani problemy - podkreśla resort.
Rząd przypomina, że świadczenie rodzinne 800+ i Dobry Start "będzie wypłacane uchodźcom z Ukrainy pod warunkiem, że ich dziecko będzie w tzw. zerówce, szkole podstawowej czy szkole ponadpodstawowej".
Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole zachowają swoją tożsamość narodową i kulturową. Dzięki wsparciu asystentów międzykulturowych nie muszą obawiać się bariery językowej - informuje resort edukacji.
ZOBACZ: Ci seniorzy nie dostaną "czternastki" w 2025 roku. To już pewne