Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kiedy spadnie śnieg? IMGW podał datę, nie będzie tak, jak w ubiegłych latach
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.11.2022 17:25

Kiedy spadnie śnieg? IMGW podał datę, nie będzie tak, jak w ubiegłych latach

kiedy spadnie śnieg
Pixabay/qimono

Kiedy spadnie śnieg? Listopad to miesiąc, w którym niemal co roku pojawia się pierwszy śnieg i pierwsze mrozy. Kiedy pojawią się w tym roku? Synoptycy przewidują konkretną datę, ale twierdzą, że już nigdy nie będzie jak dawniej.

Kiedy spadnie śnieg? Synoptycy podają datę

Grzegorz Walijewski z IMGW był gościem "Newsroom" Wirtualnej Polski. Synoptyk opowiedział na pytanie "kiedy spadnie śnieg" w tym roku i jakie zmiany pogodowe nastąpią względem ostatnich lat.

- Pierwszy śnieg może pojawić się już w listopadzie. Prognozy mówią, że po 15 listopada może spłynąć chłód i śnieg może się pojawić - twierdził Walijewski.

To oznacza, że niedługo możemy spodziewać się już rzeczywistego powrotu chłodu i być może nawet zimy. Nie wszystko jednak będzie jak dawniej. Ten rok będzie pod wieloma względami wyjątkowy i nie wszyscy mogą spodziewać się białego puchu pod swoimi oknami.

Kiedy spadnie śnieg? W tym roku duża zmiana

Katastrofa klimatyczna jest faktem, co widać również w pomiarach temperatury. Choćby denialiści się zarzekali i śmiali się, że przecież skoro spadł śnieg, to wszystko jest w porządku, dane mówią same za siebie i czeka nas cieplejszy czas.

Dla wielu osób wydaje się to dobra wiadomość ze względu na ograniczanie ogrzewania i wzrostowe ceny energii. Dla planety jednak nie są to dobre informacje.

Według Walijewskiego temperatury w grudniu, styczniu i lutym przebiją średnią z ostatnich 30 lat. Dodatkowo śnieg, o którym wspominał Walijewski spadnie, ale przede wszystkim w górach i być może na wyżynach. Na nizinach szansa na to jest bardzo niewielka, a jeśli już się pojawi, szybko dojdzie do topnienia.

- To nie oznacza, że w ogóle nie będzie ujemnych temperatur, to nie oznacza też, że nie będzie np. - 20 stopni Celsjusza i to nie oznacza, że cały czas będzie np. + 20 stopni Celsjusza. To oznacza jedynie, że będzie cieplej niż w ostatnich trzydziestu latach podczas zimy. Widać to w naszych prognozach, ale potwierdzają to również prognozy amerykańskie - przekazał synoptyk IMGW.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Pogoda