Goniec.pl Finanse Kiedy przejść na emeryturę? ZUS będzie musiał płacić więcej
Fot.: Arkadiusz Ziolek/East News

Kiedy przejść na emeryturę? ZUS będzie musiał płacić więcej

12 marca 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Lepiej wiedzieć, kiedy warto przejść na emeryturę. Niewiele osób pamięta, że pieniądze, jakie wypłacać będzie nam ZUS, zależne są od tego, kiedy wpłynie wniosek o przyznanie emerytury. Można sporo zyskać, a wystarczy zapamiętać kilka szczegółów. To właśnie na tym opierają się urzędnicy wyliczający należne świadczenie emerytalne.

Kiedy iść na emeryturę?

Wszyscy szykujący się do przejścia na emeryturę powinni wiedzieć, kiedy opłaca się złożyć wypowiedzenie i wniosek o wypłatę świadczenia emerytalnego . Mądre skorzystanie z kalendarza może przynieść ze sobą spore pieniądze.

Kiedy przejść na emeryturę? Najbardziej podstawowym czynnikiem warunkującym ilość przelewanych przez ZUS pieniędzy , jest data waloryzacji. Przypada ona na 1 marca. Wyjaśniamy, dlaczego nie tylko na to warto zwrócić uwagę.

Tragiczny wypadek na poligonie. Znamy daty pogrzebów żołnierzy

Lepiej to wiedzieć, ZUS wypłaci więcej pieniędzy w ramach emerytury

W kwestii wypłacania emerytury trzeba pamiętać, że ZUS nie zaczyna przelewania pieniędzy automatycznie. Świadczenie emerytalne zacznie trafiać na konto seniora dopiero po tym, jak Zakład otrzyma specjalny wniosek . Dopiero wtedy nastąpi przeliczenie i wyliczenie należnej kwoty emerytury . Jak wpłynąć korzystanie na wyliczenia ZUS-u? Kluczowe są daty.

ZOBACZ : Rachunki za prąd wzrosną. Możliwe, że nie wszyscy zapłacą więcej

W 2024 r. opłaca się złożyć wniosek o emeryturę przed 31 marca . Powodem jest fakt, iż do wyliczania wysokości emerytury ZUS korzystać będzie z tablic średniego życia, gdzie uwzględnione są zgony z pandemii. Pozwala to na otrzymywanie miesięcznie wyższej emerytury, niż w przypadku osób, które złożą wnioski 1 kwietnia.

Niezmiennym terminem, podwyższającym emeryturę jest jednak data waloryzacji. 1 marca świadczenia emerytalne polskich seniorów są podwyższane w oparciu o wskaźniki inflacji . Oznacza to, że wnioskując o wypłacanie pieniędzy przez ZUS przed tą datą, emeryt będzie mógł cieszyć się podwyżką emerytury nawet chwilę po jej przyznaniu. Co więcej, seniorzy korzystający z tego rozwiązania będą mogli również cieszyć się otrzymaniem 13. emerytury, która jest wypłacana w kwietniu. Niemniej sam ZUS podpowiada, jak zyskać większą emeryturę. Kluczowe jest tutaj, to kiedy zostanie złożone wypowiedzenie w pracy.

Kiedy złożyć wypowiedzenie i wnioskować o emeryturę?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Osoby chcące skorzystać z rocznej waloryzacji zgromadzonych składek , a więc podwyższeniu końcowych wyliczeń emerytalnych, powinny poczekać do lipca. Dlaczego? Przeliczanie dokonywane jest dopiero 1 czerwca . Senior musi jednak mieć świadomość, że w tym przypadku straci 13. i 14. emeryturę i skorzysta z tych dodatkowych pieniędzy dopiero w następnym roku kalendarzowym. To jednak nie wszystko.

ZOBACZ : Bon senioralny ma pomóc Polakom. O jakich pieniądzach mowa?

- Aby otrzymać emeryturę z ZUS, musisz złożyć wypowiedzenie. Umowę najlepiej rozwiązać dzień lub dwa dni przed końcem miesiąca , a wniosek wraz ze świadectwem pracy złożyć do końca tego miesiąca. Wówczas bilans jest najkorzystniejszy, ponieważ otrzymasz pensję za cały miesiąc oraz całą emeryturę za ten miesiąc - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Źródło: gazetasenior.pl, ZUS

Kupiła w Biedronce przeterminowany produkt. Sieć reaguje
Żywność podrożeje z dnia na dzień. To koniec zerowego VAT
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport