Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Sport > Kacper Tomasiak mistrzem Polski. Sensacja w Wiśle
Wiktoria  Klóska
Wiktoria Klóska 22.02.2026 20:55

Kacper Tomasiak mistrzem Polski. Sensacja w Wiśle

Kacper Tomasiak mistrzem Polski. Sensacja w Wiśle
Kacper Tomasiak, fot. Kentaro Tominaga/Associated Press/East News

Kacper Tomasiak został nowym mistrzem Polski w skokach narciarskich, triumfując w Wiśle w zaskakujących okolicznościach. Zawody obfitowały w niespodzianki i dynamiczne zmiany na czołowych pozycjach, a wynik końcowy zaskoczył wielu kibiców. W rywalizacji kobiet również padły nieoczekiwane rezultaty.

  • Kacper Tomasiak i emocjonujący start w Wiśle
  • Pech Kamila Stocha i sensacyjne wyniki czołówki
  • Triumfy kobiet i odwołanie drugiej serii zawodów

Kacper Tomasiak i emocjonujący start w Wiśle

Pierwsze chwile zawodów w Wiśle przyniosły sporo emocji i zaskakujących wyników. Już na samym początku rywalizacji uwagę przyciągnął Konrad Tomasiak, brat Kacpra, który skoczył 127,5 m, co przez długi czas dawało mu prowadzenie w serii próbnej. Najlepszy wynik w tej części miał jednak Paweł Wąsek, który oddał nieco krótszy, ale punktowo lepszy skok, zapewniając sobie przewagę. 

Pierwsza seria zawodów pokazała również, jak bardzo zmienne potrafią być warunki w Wiśle – organizatorzy musieli kilkukrotnie zmieniać wysokość belki startowej w związku z podmuchami wiatru. Na tle tej rywalizacji dobrze prezentowali się Aleksander Zniszczoł, z wynikiem 123,5 m, oraz Klemens Joniak, który dzięki solidnym skokom zakończył serię na piątym miejscu, tuż przed Piotrem Żyłą.

Kacper Tomasiak mistrzem Polski. Sensacja w Wiśle
Kacper Tomasiak, fot. Iwanczuk/Sport/REPORTER

Pech Kamila Stocha i sensacyjne wyniki czołówki

Choć wielu kibiców spodziewało się zwycięstwa faworytów, zawody pokazały, że sport bywa nieprzewidywalny. Kamil Stoch po skoku na odległość 125,5 m znalazł się tymczasowo na trzeciej pozycji, ustępując miejsca Pawłowi Wąskowi i sensacyjnie prowadzącemu Dawidowi Kubackiemu, który oddał najdłuższy skok dnia – 131,5 m. 

Ostatecznie jednak prowadzenie objął Kacper Tomasiak, który musiał poczekać na swoją próbę kilka minut z powodu zmiennego wiatru i padającego śniegu z deszczem. Skacząc z belki ustawionej o dwa stopnie niżej niż jego poprzednicy, osiągnął 128 m, co zapewniło mu oczywiście prowadzenie.

To właśnie ten wynik przesądził o zdobyciu przez niego mistrzostwa Polski, gdyż druga seria w rywalizacji mężczyzn została odwołana z powodu stanu torów najazdowych.

Triumfy kobiet i odwołanie drugiej serii zawodów

Zmagania kobiet były równie interesujące, choć wzięły w nich udział tylko cztery zawodniczki. Złoty medal wywalczyła Anna Twardosz, wyprzedzając Polę Bełtowską i Nicole Konderlę-Juroszek

Decyzja o odwołaniu drugiej serii zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet, była podyktowana stanem torów najazdowych, co pokazało, jak istotny wpływ na wyniki mają warunki atmosferyczne. Zawody w Wiśle pozostaną w pamięci kibiców dzięki niespodziankom, zmiennym warunkom i emocjonującemu przebiegowi serii próbnych.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Wybór Redakcji